ArchiCAD 16 - nowa wersja programu
W pierwszych dniach maja br. firma Graphisoft poinformowała o mającym niebawem nastąpić wprowadzeniu na rynek nowej wersji programu ArchiCAD, oznaczonej numerem 16. Graphiosft opublikował na swoich stronach dość szczegółowy opis nowych funkcji programu. Przyjrzyjmy się najważniejszym.
Vennesla Library & Cultural Center (Norwegia) – przykładowa inwestycja zaprojektowana w ArchiCADzie (projekt: Helen & Hard, www.hha.no)
Fot. Emile Ashley
Komponenty BIM zawsze pod ręką
Projektowanie w ArchiCADzie to jak gdyby budowanie wirtualnej makiety, będącej „wstępną realizacją” projektowanego budynku. Komputerowy model może zawierać komplet danych branżowych o przyszłej inwestycji, wystarczających do jej realizacji. Jest to zaawansowane projektowanie w systemie BIM (Building Information Modeling – Modelowanie Informacji o Budynku). Komponenty modelu BIM mogą być predefiniowane i używane wielokrotnie w różnych projektach. Dotyczy to nie tylko elementów wyposażenia budynku, lecz też detali i elementów konstrukcji. Jest to nawiązaniem do procesów odbywających się później na budowie – do prac wykończeniowych i prefabrykacji. Podobnie jak w świecie realnym komponenty modelu BIM mogą mieć swoich producentów i dostawców. Firmy dostarczające produkty zaczynają dbać o to, by ich rzeczywista oferta miała swoje wirtualne odbicie w elementach dostępnych dla projektantów. Do niedawna były to tylko rysunki lub dość prymitywne modele 3D (zwane czasem blokami), ostatnio są to coraz częściej zaawansowane i głęboko sparametryzowane komponenty BIM, będące nie tylko odwzorowaniem cech przestrzennych rzeczywistych produktów, lecz zawierające komplet informacji o nich, wraz z ceną i warunkami dostawy.
ArchiCAD 16 – narzędzie Morph
Rys. Jerzy Rusin
Technologia BIM rozwija się bardzo szybko. Chodzi przecież nie tylko o przyspieszenie projektowania, ale też o usprawnienie realizacji inwestycji. Korzyści są tak ogromne, że w nieodległej przyszłości producenci wyrobów budowlanych i elementów wyposażenia będą mieli problemy ze sprzedażą swoich produktów, jeśli nie udostępnią swojej oferty również w postaci komponentów BIM. Przygotowanie wirtualnych odpowiedników realnych materiałów i wyrobów dla budownictwa to najbardziej dynamicznie rozwijająca się gałąź technologii BIM.
Opracowany przez firmę Graphisoft język opisu inteligentnych obiektów parametrycznych GDL sprawia, że ArchiCAD jest najlepszym narzędziem dla profesjonalistów zajmujących się tworzeniem zaawansowanych komponentów BIM. Dla większości projektantów ważniejszy jest jednak swobodny i wygodny dostęp do zasobów gotowych komponentów.
ArchiCAD 16 – eksport danych dotyczących zapotrzebowania na energię
Rys. Graphisoft
ArchiCAD 16 udostępnia swym użytkownikom rewolucyjną technologię dostępu do elementów przechowywanych w internetowej „chmurze”. W pełni zintegrowany z programem specjalny portal umożliwia tworzenie, wyszukiwanie, przesyłanie i pobieranie komponentów BIM. Oczywiście korzystać też można z tradycyjnych bibliotek, jednak serwer komponentów BIM stanowi wygodną i stale aktualizowaną bazę będącą wirtualnym odpowiednikiem tradycyjnego rynku.
Swoboda modelowania – nowe narzędzie Morph
Użytkownicy ArchiCADa lubiący stosować w swych projektach szczególnie skomplikowane formy korzystali dotychczas często z zewnętrznych programów do modelowania, takich jak popularny SketchUp, Cinema 4D czy Rhinoceros. Przenoszenie brył do ArchiCADa było proste, jednak tworzone w ten sposób elementy miały jedną zasadniczą wadę – nie były komponentami BIM. Nie stwarzało to szczególnych problemów, gdy chodziło o drobne elementy wyposażenia budynku, jeśli jednak powstawały w ten sposób zasadnicze elementy konstrukcji, to niemożność prawidłowego uwzględnienia ich parametrów w zliczeniach i zestawieniach BIM była poważną wadą takiego sposobu pracy. ArchiCAD 16 przynosi tu rewolucyjną zmianę – w palecie narzędzi znajduje się nowe niezwykłe narzędzie Morph (Kształt). Narzędzie to pozwala łatwo i wygodnie tworzyć najbardziej wyrafinowane kształty i swobodnie przekształcać elementy wstawione do projektu innymi narzędziami. Utworzone w ten sposób elementy mają bardzo istotną przewagę nad formami pochodzącymi z zewnętrznych programów do modelowania – są w pełni funkcjonalnymi komponentami BIM.
ArchiCAD 16 – eksport danych w formacie IFC
Rys. Graphisoft
Nowe narzędzie Morph daje użytkownikom ArchiCADa pełną swobodę kreacji wyrafinowanych form w zaawansowanym środowisku BIM. Narzędzie Morph działa intuicyjnie, operując czytelnymi symbolami graficznymi ilustrującymi jego funkcje. Elementy mogą być tworzone od podstaw na podstawie płaskich obrysów lub przez przekształcenie elementów BIM wstawianych innymi narzędziami.
Zrównoważone projektowanie ekologiczne
Projektowanie budynków w zgodzie z wymogami ekologii to nie tylko obowiązek sprostania obowiązującym przepisom i dążenie do obniżenia kosztów eksploatacji, ale też wyraz troski o wspólne dobro, jakim jest środowisko. Graphisoft już od pewnego czasu oferuje współpracujący z ArchiCADem program EcoDesigner, służący ocenie efektywności energetycznej inwestycji począwszy od wstępnych faz projektowania. ArchiCAD 16 idzie o krok dalej, oferując wbudowaną w program możliwość wykonywania dynamicznych analiz oceny energetycznej projektowanych budynków. Pozwala to w sposób ciągły monitorować dane dotyczące efektywności energetycznej stosowanych rozwiązań. Audyt energetyczny budynku może być prowadzony na bieżąco, w miarę postępów projektowania.
ArchiCAD 16 – przechowywanie komponentów BIM „w chmurze”
Rys. Graphisoft
Efektywność energetyczna inwestycji zależy w przeważającej mierze od decyzji podejmowanych przez architektów, w tym w znacznym stopniu od decyzji podejmowanych na wstępnym etapie projektowania. Jeśli koncepcja projektu nie jest korzystna z punktu widzenia ekologii, doprowadzenie budynku do choćby tylko względnej poprawności energetycznej pochłania znacznie więcej kosztów. Możliwość ciągłego monitorowania danych dotyczących efektywności energetycznej stosowanych rozwiązań jest najlepszym sposobem zrównoważonego projektowania zgodnego z wymogami ekologii. ArchiCAD jest nie tylko najbardziej zaawansowanym programem BIM na rynku, lecz jest też programem najbardziej zorientowanym na ekologię. Model powstający w ArchiCADzie jest nie tylko modelem BIM, lecz jest też modelem obejmującym całość zagadnień energetycznych dotyczących przyszłej inwestycji.
Otwarty system BIM
Problemem we współpracy projektantów różnych branż jest zwykle wymiana, koordynacja i integracja danych niezależnie od stosowanego oprogramowania. Rozwiązaniem jest możliwość zapisu i odczytu plików w wielu różnych formatach, a przede wszystkim uniwersalny standard wymiany danych IFC (Industry Foundation Classes), przyjęty przez większość wiodących firm informatycznych tworzących oprogramowanie dla budownictwa. ArchiCAD 16 przynosi kolejną implementację tego standardu, znakomicie usprawniającego współpracę architektów z branżami. Projektanci poszczególnych branż mogą w sposób dowolny wybierać odpowiadające im oprogramowanie i bez przeszkód współpracować z zespołami korzystającymi z rozwiązań innych firm. A przy tym współpraca wielobranżowego zespołu nad wspólnym projektem może odbywać się „online” przez Internet. Dane projektu mogą być przechowywane w sposób bezpieczny na zewnętrznym, chronionym serwerze plików, z zachowaniem stałego dostępu do zasobów (technologia Graphisoft BIM Delta Server). ArchiCAD zapewnia wielobranżowym zespołom projektowym swobodną pracę w systemie otwartym, z wykorzystaniem oprogramowania różnych firm, najlepiej odpowiadającego ich potrzebom i upodobaniom.
ArchiCAD 16 – praca w zespole
Rys. Graphisoft
***
ArchiCAD zapewnia architektom kreatywne, przejrzyste i elastyczne środowisko pracy, pozwalające integrować rozwiązania branżowe w zaawansowany model BIM, uwzględniający wymagania ekologii. Nowości w ArchiCADzie 16 jest znacznie więcej. Lista zmian obejmuje kilkadziesiąt mniejszych lub większych modyfikacji, jeszcze bardziej usprawniających pracę z programem. Warto wspomnieć o nowych procedurach tworzenia kopii bezpieczeństwa i odzyskiwania danych, zwiększających pewność pracy i zapobiegających utracie danych. Nowa wersja ArchiCADa z pewnością przyczyni się do dalszych sukcesów tego wszechstronnego programu.
Informatyka w budownictwie, nr 2 (15) 2012
CZYTAJ WIĘCEJ
ArchiCAD i jego użytkownicy
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wspomaganie projektowania konstrukcji mostowych
Tekla Structures - innowacja w projektowaniu i detalowaniu
4MCAD w akcji
Obiektowość w programach komputerowych
Pakiet REX Solutions
TEMAT MIESIĄCA
Zintegrowane systemy zarządzania firmą budowlanąW obecnych czasach zarządzanie przedsiębiorstwem bez odpowiedniego systemu informatycznego staje się bardzo trudne. Na rynku oferowanych jest, co prawda, wiele takich systemów, jednak tylko stosunkowo nieduża ich część uwzględnia specyfikę branży budowlanej. Czytaj więcej