ArchiCAD w praktyce
ArchiCAD był już wielokrotnie opisywany na łamach „Informatyki w Budownictwie”. Tym razem postanowiliśmy pokazać jednego z wielu użytkowników tego programu. Poprosiliśmy także o krótką opinię dotyczącą wykorzystywanych możliwości ArchiCADa.
Rys. Archi-Med
Firma, do której się zwróciliśmy to Archi-Med – Sollers Sp. z o.o. z Warszawy. Profil jej działalności obejmuje projektowanie szpitali, przychodni i innych obiektów służby zdrowia oraz użyteczności publicznej (hoteli, szkół, przedszkoli, obiektów sportowych, biur). Chętnie podejmuje się także projektowania nietypowych, autorskich domów jednorodzinnych.
Właścicielem jest Michał Grzymała-Kazłowski. W 2005 roku, w oparciu o wieloletnie doświadczenie i wiedzę zdobytą podczas specjalistycznych studiów podyplomowych projektowania szpitali w Belgii, założył Firmę Architektoniczną MGK. W roku 2008 została ona przekształcona w spółkę Archi-Med. Obecnie zespół architektów i inżynierów zatrudnionych w firmie składa się z 10 osób.
Na wizualizacjach pokazano jeden z projektów firmy Archi−Med wykonany przy użyciu ArchiCADa - szpital w Kajetanach
Rys. Archi-Med
Mottem działalności firmy jest „Funkcjonalność – Estetyka – Ekonomika”. Archi-Med dba aby projekty jej były nowoczesne technologicznie, przyjazne środowisku oraz „ciepłe” w odbiorze użytkowników. Wśród najważniejszych, zrealizowanych do chwili obecnej znalazły się m.in.: Bałtyk Park Hotel z apartamentami w Kołobrzegu (24 tys. m2 – projekt budowlany, wykonawczy i wnętrz), Szpital Inflancka w Warszawie (8 tys. m2 – projekt budowlany i wnętrz), Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach (14 tys. m2 – projekt budowlany, wykonawczy i wnętrz), Rektorat WSEiZ w Warszawie (4 tys. m2 – projekt budowlany), Szpital Enel-Med w Warszawie (3 tys. m2 – projekt budowlany), Szpital Powiatowy w Pruszkowie (master plan), Szpital Powiatowy w Łowiczu (master plan), Szpital w Żyrardowie (master plan), Szpital Kolejowy w Pruszkowie (master plan), Szpital Grochowski w Warszawie (master plan), UM w Warszawie (master plan i projekt pierzei ul. Oczki).
Michał Grzymała−Kazłowski Archi−Med - Sollers Sp. z o.o.
Fot. Archi-Med
Z „możliwości” ArchiCADa korzystam w swojej pracy od 1995 roku, cały czas w ścisłej współpracy z Witoldem Szymanikiem. Obecnie pracujemy nad dużymi projektami szpitalnymi wykorzystując zalety pracy grupowej. Projekt cały czas prowadzony jest w 3D, a praca na modelu umożliwia szybką korektę błędów i stanowi olbrzymią pomoc projektową. Bardzo dobrze sprawdza się technologia BIM i szybki dostęp do zestawień ilościowych w budynku.
Na każdym etapie (łącznie z wykonawczym) wykonujemy wizualizacje, które pozwalają inwestorowi na stałą kontrolę swojego zamówienia. Ma w ten sposób pewność, że dostanie to co zamówił.
Staramy się mieć pod kontrolą wszystkie etapy projektowania od koncepcji przez projekty budowlane i wykonawcze po wizualizacje wnętrz i przedmiary. Wszystko to powstaje w jednym pliku, w ramach pracy zespołowej i w oparciu o jeden uszczegóławiany model.
Archi-Med w swojej pracy projektowej wykorzystuje ArchiCADa w wersji 13. Program został zakupiony w 2005 roku w firmie Witold Szymanik i S-ka Sp. z o.o. Sukcesywnie były dokupowane kolejne licencje (sieciowe i indywidualne), z których w chwili obecnej korzysta 9 użytkowników. Wśród dodatkowych modułów, współpracujących z ArchiCADem, firma wymienia Artlantis Render, przeznaczony do wykonywania renderingów i fotoprezentacji.
Źródło: Informatyka w budownictwie, nr 3 (8) 2010
CZYTAJ WIĘCEJ
ArchiCAD i jego użytkownicy
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wspomaganie projektowania konstrukcji mostowych
Tekla Structures - innowacja w projektowaniu i detalowaniu
4MCAD w akcji
Obiektowość w programach komputerowych
Pakiet REX Solutions
TEMAT MIESIĄCA
Zintegrowane systemy zarządzania firmą budowlanąW obecnych czasach zarządzanie przedsiębiorstwem bez odpowiedniego systemu informatycznego staje się bardzo trudne. Na rynku oferowanych jest, co prawda, wiele takich systemów, jednak tylko stosunkowo nieduża ich część uwzględnia specyfikę branży budowlanej. Czytaj więcej