Strona główna | ProjektowanieArchiCAD 13 - projektowanie w technologii BIM

ArchiCAD 13 - projektowanie w technologii BIM

W oparciu o projekty wykonane w ArchiCADzie zrealizowano już setki tysięcy inwestycji. Zebrane przy tym doświadczenia pozwalają producentowi ArchiCADa, firmie Graphisoft, ciągle doskonalić swój produkt. ArchiCAD bezustannie się rozwija, wytyczając nowe kierunki i trendy w dziedzinie oprogramowania.

Hotel Ritz Carlton na Placu Czerwonym w Moskwie. Proj. Mosproject, Moskwa w programie ArchiCAD
Fot. A.A. Plessky


Od niedawna jest w sprzedaży najnowsza wersja programu ArchiCAD firmy Graphisoft, oznaczona numerem 13. ArchiCAD 13 wprowadza nowatorskie rozwiązania informatyczne w zakresie bezpieczeństwa danych, efektywności pracy zespołowej i wymiany dokumentów DWG, a także dziesiątki drobnych udogodnień, m.in. inteligentne warstwy ociepleń i wygodne edytowanie projektu dzięki swobodnie orientowanym podglądom. Najnowsza wersja ArchiCADa zapewnia również najwyższą zgodność danych branżowych w formatach DXF/DWG, oferuje także nieosiągalną dotąd szybkość pracy dzięki 64-bitowemu przetwarzaniu danych w środowisku Windows.


Schemat systemu Graphisoft BIM Serwer (ArchiCAD 13)
Rys. Graphisoft


ArchiCAD 13 zawiera dedykowany serwer BIM (Building Information Management), pozwalający znacznie przyspieszyć i usprawnić pracę w zespole. Oczekiwanie na synchronizację projektu z serwerem to przeszłość! Technologia Delta zwiększa szybkość i niezawodność wymiany danych redukując ich strumień do minimum, co umożliwia wspólną pracę na jednym pliku projektu BIM w czasie rzeczywistym. Zespół składający się z dowolnej liczby projektantów może pracować wydajnie i komfortowo nawet nad największymi zadaniami projektowymi nie tylko w wewnętrznej sieci biura, ale też przez Internet! Projektanci współpracować mogą na co dzień z kolegami z innych miast, krajów i z różnych kontynentów. Najnowsze rozwiązania firmy Graphisoft zwiększają też bezpieczeństwo danych. Stabilny system BIM Server zapewnia zachowanie integralności projektu nawet w krytycznych sytuacjach, np. w razie zaniku zasilania lub awarii sprzętu. Większe jest też bezpieczeństwo bierne – projekt może być umieszczony w chronionym miejscu, na zewnętrznym serwerze.


Obszary robocze poszczególnych członków zespołu (ArchiCAD 13)

Rys. WSC


Technologia BIM (Building Information Modeling – Modelowanie Informacji o Budynku) stanowi nową jakość w projektowaniu. Pozwala ona zintegrować całość dokumentacji projektowej inwestycji w pojedynczy zbiór danych, stanowiący jej wirtualny model. Poszczególne elementy dokumentacji generowane są z samoczynnie aktualizowanego komputerowego modelu inwestycji, dzięki czemu zapewnione jest zachowanie spójności projektu budowlanego i zintegrowanych z nim projektów branżowych. Dokumentacja przygotowana w technologii BIM jest w istocie „wstępną realizacją” przyszłej inwestycji, co pozwala uniknąć błędów i lepiej zoptymalizować projekt.



Obszary robocze poszczególnych członków zespołu (ArchiCAD 13)
Fot. Anton Grassi/Esto

Projektowanie w technologii BIM ma szereg zalet. Całość dokumentacji projektu może być zawarta w jednym pliku, dzięki czemu odpada konieczność żmudnego archiwizowania poszczególnych rysunków i arkuszy projektu, zmory każdej pracowni pracującej tradycyjnymi metodami. Co więcej powiązania pomiędzy poszczególnymi rysunkami sprawiają, że zmiany dokonywane w jakimkolwiek miejscu przenoszone są samoczynnie na wszystkie elementy dokumentacji (rysunki są przecież odwzorowaniem wirtualnego modelu budynku). Podobnie jest z zestawieniami i danymi liczbowymi dotyczącymi inwestycji. To nie tylko ogromna wygoda i oszczędność czasu, lecz także (a może przede wszystkim) sposób na uniknięcie pomyłek i błędów. Wzajemne powiązania w obrębie dokumentacji sprawiają, że zapewniona jest jej spójność. Niezgodności dokumentacji bywają kosztowne podczas budowy, nic więc dziwnego, że są już na świecie firmy ubezpieczeniowe oferujące tańsze polisy OC projektantom pracującym w technologii BIM.


Budynek mieszkalny nagrodzony tytułem „Austriacki Dom Roku” (2007 r.). Proj. Maaars Architektur w programie ArchiCAD

Wdrożenie technologii BIM związane jest jednak z pewnymi problemami. Tradycyjne oprogramowanie CAD, będące w istocie „elektroniczną deską kreślarską”, wprowadza jedynie nową technikę wykonywania rysunków, dzięki czemu organizacja biura pozostaje bez zmian. Archiwizowanie arkuszy dokumentacji odbywa się wprawdzie na dyskach komputerów, jednak w oparciu o te samy reguły, co kiedyś na półkach i w szafach. Zmieniają się tylko narzędzia, a nie sam sposób pracy. Inaczej jest w wypadku projektowania w technologii BIM. Rewolucja dotyczy nie tylko narzędzi, lecz też i organizacji pracy. Można powiedzieć, że o ile zwykłe oprogramowanie CAD podąża za tym, co się dzieje w tradycyjnej pracowni „na desce”, to oprogramowanie CAD pracujące w technologii BIM naśladuje to, co dzieje się u projektanta w głowie. Zamysł twórczy projektanta zamienia się w wirtualny model przyszłej inwestycji, rysunki zaś są rzeczą wtórną i powstają w znacznym stopniu samoczynnie, jako odwzorowanie wirtualnego modelu. By w pełni korzystać z zalet projektowania w technologii BIM, trzeba zorganizować pracę po nowemu. Warto jednak podjąć to wyzwanie. Wydajność pracy wzrosnąć może kilkunastokrotnie. Sprawny zespół złożony z kilku projektantów wykonuje zadania realizowane dotąd przez kilkadziesiąt osób. Pozwala to znacznie ograniczyć koszty, w tym także koszty zakupu sprzętu i oprogramowania (tę samą pracę można wykonać na znacznie mniejszej liczbie stanowisk komputerowych).

Źródło: Informatyka w budownictwie, nr 1 (6) 2010

CZYTAJ WIĘCEJ

ArchiCAD i jego użytkownicy



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Astino BKK MTM PWSK
TEMAT MIESIĄCA
Zintegrowane systemy zarządzania firmą budowlaną

W obecnych czasach zarządzanie przedsiębiorstwem bez odpowiedniego systemu informatycznego staje się bardzo trudne. Na rynku oferowanych jest, co prawda, wiele takich systemów, jednak tylko stosunkowo nieduża ich część uwzględnia specyfikę branży budowlanej. Czytaj więcej