Konferencja w Licheniu
Tytuł XIII już konferencji brzmi „Fundusze europejskie szansą na realizację inwestycji budowlanych w latach 2007–2013”. Wybór tej problematyki został podyktowany możliwościami, które w tej chwili otworzyły się przed naszym krajem, pozwalającymi wykorzystać fundusze z Unii Europejskiej. W latach 2007-2013 Polska może skorzystać z ponad 67 mld EUR, pochodzących z funduszy strukturalnych UE. Duża część tej kwoty przeznaczona jest na programy, w ramach których możliwa będzie realizacja inwestycji budowlanych zarówno przez sektor państwowy, samorządowy, jak i prywatny. Jednocześnie ruszają już inwestycje związane z rozgrywkami Mistrzostw Europy Euro 2012. Warunkiem wykorzystania środków unijnych jest jednak prawidłowe przygotowanie inwestycji do realizacji, a przede wszystkim właściwe skalkulowanie kosztów, a później ich rozliczenie.
Wychodząc na przeciw zapotrzebowaniu środowiska, konferencja skierowana jest zarówno do beneficjentów funduszy europejskich, jak i do osób przygotowujących inwestycje do realizacji od strony dokumentacyjnej tj. kosztorysantów-ekonomistów, których obowiązkiem jest sporządzanie kalkulacji kosztorysowych i rozliczanie kosztów inwestycji budowlanych realizowanych dzięki funduszom europejskim, a także architektów i projektantów branżystów. Od ich wiedzy bowiem uzależnione jest wykorzystanie możliwości, które w tej chwili się dla nas stworzyły. Tematyka konferencji obejmie następujące zagadnienia:
- Rola kosztorysanta w procesie przygotowania i realizacji inwestycji budowlanych (Janusz T. Barski – prezes SKB),
- Instrumenty polityki strukturalnej UE oraz Fundusz Spójności w okresie programowania 2007-2013, wspierające realizację inwestycji budowlanych (Janusz Mikuła – wiceminister Rozwoju Regionalnego),
- Wartość zamówienia na roboty budowlane przy opracowywaniu wniosku o dofinansowanie oraz weryfikacja formalna i merytoryczna kosztorysu inwestorskiego (Elżbieta Ziaja – wiceprezes SKB),
- Istotne elementy dobrego przygotowania projektu do realizacji. Specyfika zamówień na roboty budowlane (Balbina Kacprzyk – sekretarz SKB, prezes Warszawskiego Oddziału SKB),
- Koszty a wydatki w trakcie realizacji projektu finansowanego ze środków unijnych (Jan Janiuk – niezależny konsultant ds. finansowych, ekonomicznych i księgowych),
- Metody i zasady kalkulacji kosztów wg FIDIC (Tomasz Brągiel – inżynier kontraktu projektów finansowanych z Funduszu Spójności),
- Ocena jakości realizacji projektów na podstawie kontroli terenowej (Mieczysław Borowski – dyrektor Departamentu Kontroli Funduszu Spójności).
Konferencja odbędzie się w dniach 6-7 listopada 2008 r. w Licheniu Starym, w Centrum Konferencyjnym „Budimex”. Konferencja objęta jest patronatem honorowym Ministerstwa Infrastruktury. Patronat medialny pełni Polskie Centrum Budownictwa Difin i Müller (wydawca miesięcznika „Forum Budowlane” i kwartalnika „Informatyka w Budownictwie”) oraz Orgbud-Serwis.
Wszelkich informacji odnosnie konferencji udziela kierownik Biura SKB Iwona Latecka, tel. (22) 826 15 67, e-mail: skb@kosztorysowanie.pl lub biuro@kosztorysowanie.org.pl.
Szczegóły dotyczące warunków uczestnictwa zawarte są na stronie internetowej SKB: www.kosztorysowanie.org.pl.
Stowarzyszenie Kosztorysantów Budowlanych (SKB)
To organizacja działająca na rzecz kosztorysantów budowlanych (i służąca im pomocą). Stowarzyszenie posiada osobowość prawną i działa od 1995 r. Jest dobrowolną, samorządną organizacją społeczno-zawodową z siedzibą w Warszawie. Liczy ponad 500 członków.
Celem Stowarzyszenia jest wypracowanie zasad współdziałania i form integracji środowiska kosztorysantów budowlanych, ochrona praw zawodowych i podniesienia rangi zawodu kosztorysanta budowlanego; tworzenie warunków do powstania ogólnopolskiego samorządu zawodowego kosztorysantów budowlanych, doskonalenie i rozwój systemu kształcenia i podnoszenia kwalifikacji kosztorysantów budowlanych; organizowanie działań dotyczących formułowania i kształtowania zasad środowiskowej etyki zawodowej kosztorysantów budowlanych oraz systemu kontroli ich przestrzegania. Kierunki działania Stowarzyszenia: opracowanie i upowszechnienie przez SKB środowiskowych metod kosztorysowania obiektów i robót budowlanych, działania Stowarzyszenia na rzecz integracji środowiska kosztorysowego, monitorowanie wymogów i umiejętności zawodu kosztorysanta budowlanego oraz jego odpowiednie usytuowanie w Klasyfikacji Zawodów i Specjalności; dbanie o właściwą rangę zawodu kosztorysanta wśród zawodów budowlanych, działania na rzecz upowszechniania tytułu rzeczoznawcy kosztorysowego SKB, gwaranta wysokiego, fachowego poziomu wykonywanych prac kosztorysowych.
W chwili obecnej skład zarządu Stowarzyszenia jest następujący: prezes – dr inż. Janusz Tadeusz Barski, wiceprezesi – inż. Elżbieta Ziaja i mgr inż. Renata Niemczyk, sekretarz – mgr inż. Balbina Kacprzyk, członkowie – mgr inż. Alina Iwaniec i Michał Paradowski.
Źródło: Informatyka w budownictwie, nr 1 (1) 2008
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
