Strona główna | KosztorysowanieNowe programy SeKo - zmiana (nie tylko) formy

Nowe programy SeKo - zmiana (nie tylko) formy

Najbardziej stałą cechą programów komputerowych jest, a raczej, powinna być... ich ciągła zmiana. Interesujące nowości przyniosły wprowadzone na rynek w połowie roku 2013 nowe wersje programów kosztorysowych SeKo Prix i SeKo Smart. Pierwsze wizualno-funkcjonalne zmiany widoczne są już po uruchomieniu aplikacji.

SeKo Prix 8.1 - okno programu z włączoną wstążką
Rys. OWEOB Promocja


Programy komputerowe, w tym kosztorysowe, funkcjonują jak żywe gatunki, które w ramach szczególnej ewolucji (choć czasami także rewolucji), ulegają stałym, mniej lub bardziej spektakularnym zmianom. Proces ten ma na celu ciągłą optymalizację cech użytkowych programów, dostosowanie ich do zewnętrznych zmian środowiska i oczekiwań użytkowników czy też po prostu „zwykłą” zmianę wyglądu programowych widoków.

Wprowadzone na rynek w połowie 2013 nowe wersje programów kosztorysowych SeKo Prix i SeKo Smart przyniosły interesujące nowości. Stosowane w poprzednich wersjach programów menu tekstowe oraz pasek przycisków, zastąpione zostały przez menu w postaci wstążki (ribbon), znane z programów, wprowadzonych w ramach pakietów Microsoft Office 2007. Takie rozwiązanie miało za cel umieszczenie funkcji programów w jednym miejscu, zapewniając przez to łatwość dostępu i użytkowania. Przez ponad 6 lat obecności na rynku rozwiązanie to nie tylko sprawdziło się funkcjonalnie. Jego zastosowanie w najbardziej popularnych programach biurowych doprowadziło do przyzwyczajenia użytkowników do ich stosowania i poszukiwania podobnych rozwiązań także w programach innych branż.


SeKo Prix 8.1 – karta  Plik
Rys. OWEOB Promocja


Wyjątkową cechą wstążki, zastosowanej w programach SeKo Prix i SeKo Smart, jest możliwość jej współistnienia z klasycznym menu, występującym w poprzednich ich wersjach. Zależnie od wyboru i przyzwyczajeń, praca w programach może odbywać się we wstążce, jak i w poprzedniej wersji menu.
Zarządzanie wyświetlaniem klasycznego menu oraz wstążki realizowane jest w opcjach programu na zakładce Interfejs. Dostęp do tego okna realizowany jest poprzez wybranie polecenia „Opcje” programu na karcie „Plik”.

Ta zmiana to najbardziej widoczna, lecz nie jedyna nowość, zauważalna po uruchomieniu programu. Od wersji 8.1 wszyscy połączeni z Internetem użytkownicy programów SeKo będą na bieżąco informowani o wszystkich zmianach i aktualizacjach aplikacji. System informacyjny identyfikuje wersję użytkowanego programu i, odpowiednio do niej, adresuje aktualne komunikaty i informacje. Poza informacjami o aktualizacjach programu oraz ewentualnych poprawkach serwisowych, mogą być wyświetlane także informacje handlowe – w tym specjalne oferty przeznaczone wyłącznie dla użytkowników programów SeKo Prix i SeKo Smart. W opcjach programu, na zakładce „Interfejs” możliwe jest wyłączenie tych funkcji.


SeKo Prix 8.1 – karta  Widok
Rys. OWEOB Promocja



SeKo Prix 8.1 – karta  Kartoteki i Cenniki
Rys. OWEOB Promocja


W związku z modyfikacją menu, zmieniona została programowa pomoc. Aktualnie składa się ona z dwóch części – omówienia przycisków poleceń i podstawowych ekranów programu oraz opisu najważniejszych czynności, wykonywanych podczas pracy z programem.

Kolejna zmiana dotyczy funkcji, służącej do wystawiania z poziomu programu faktur VAT. Poza zmianą wyglądu, pojawiły się w niej nowe możliwości:
  • pobieranie danych Sprzedawcy i Nabywcy z bazy teleadresowej,
  • zapis faktury do pliku,
  • zmiana kolejności pozycji na fakturze,
  • wybór form płatności.
Zmianie estetycznej uległa także forma wydruku faktury.
Modyfikacji poddano również funkcję „Sprawdzania kosztorysu” (SeKo Prix). Dotychczasowa „podwójna tabela” została zastąpiona przez kombinację widoku tabelarycznego i drzewiastego.

Potrzeba tworzenia coraz większych dokumentów – kosztorysów, zawierających znacznie większe ilości pozycji oraz złożone struktury – powodują ciągłe starania twórców programów, mające na celu zwiększenie szybkości i stabilności ich pracy. Niezwykła skuteczność wprowadzonej w wersji 8.1 zmiany, dotycząca szybkości działania, widoczna jest już podczas otwierania rozbudowanych kosztorysów. Nawet bez specjalistycznych testów widać znaczne skrócenie czasu takiej operacji. Zmiana jest oczywiście widoczna także przy innych, bardziej złożonych funkcjach.


SeKo Prix 8.1 – karta  Edycja
Rys. OWEOB Promocja


Oryginalną, istotną i niezmienną od początku istnienia cechą programów SeKo Prix i SeKo Smart jest to, że zostały stworzone i są stale optymalizowane przy udziale ekspertów Systemu Sekocenbud. Skutkuje to optymalnym współdziałaniem tych aplikacji ze wszystkimi typami systemowych cenników w ich elektronicznych odmianach, także we wprowadzonej przed ponad rokiem na rynek wersji online. Dodatkowo programy te współpracują zarówno „on” jak i „offline” z cenowymi bazami internetowego portalu cenowego e-Sekocenbud. Stanowi to jedyne w swoim rodzaju uzupełnienie i rozszerzenie baz Systemu Sekocenbud. Pełna wymienność zapisu i odczytu kosztorysów z innymi programami, za pośrednictwem formatu wymiany danych (FWD) oraz formatu ATH, to ważna cecha programów SeKo Prix i SeKo Smart w tej grupie produktów informatycznych. Warto zwrócić również uwagę na szeroki wachlarz formatów eksportu kosztorysów i zestawień m.in. plików pdf, arkuszy kalkulacyjnych (XLS, ODS, CSV), edytorów tekstów (TXT, RTF, ODT) czy też programów graficznych (JPG, TIFF, BMP).

Użytkownicy programów, przyzwyczajeni do stosowania wstążki, odnajdą w nowych wersjach SeKo Prix i SeKo Smart przyjazne narzędzie do kosztorysowania. Pozostali będą mogli sprawdzić ich działanie i wstążkę polubić lub … zminimalizować. Nowe programy w wersji demo dostępne są na firmowej stronie Sekocenbud.

Źródło: Informatyka w budownictwie, nr 3-4 (18) 2013

CZYTAJ WIĘCEJ

Stwórz własny wydruk w SeKo Prix i SeKo Smart



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Astino BKK MTM PWSK
TEMAT MIESIĄCA
Zintegrowane systemy zarządzania firmą budowlaną

W obecnych czasach zarządzanie przedsiębiorstwem bez odpowiedniego systemu informatycznego staje się bardzo trudne. Na rynku oferowanych jest, co prawda, wiele takich systemów, jednak tylko stosunkowo nieduża ich część uwzględnia specyfikę branży budowlanej. Czytaj więcej