Strona główna | ProjektowanieProgramy do projektowania konstrukcji drewnianych

Programy do projektowania konstrukcji drewnianych

Programy do projektowania konstrukcji drewnianych to specjalistyczne narzędzia przeznaczone głównie dla cieśli i firm zajmujących się produkcją, i prefabrykacją dachów oraz całych domów. Coraz częściej jednak cieszą się także zainteresowaniem wśród konstruktorów i architektów.

Rys. Weto

Produkty firmy Weto są nie tylko samodzielnymi programami ale współpracują również z aplikacjami typu CAD/CAAD takimi jak ArCon czy wręcz są z nimi zintegrowane i stanowią jedną całość tak, jak ma to miejsce w przypadku programu Allplan 2009 firmy Nemetschek.

W ofercie firmy Weto dostępne są różne wersje programów do projektowania konstrukcji drewnianych w zależności od możliwości, dostępnych funkcji oraz zastosowania: Easy Abbund, VisKon czy Dach & HolzbauDesigner. Wszystkie stanowią nową jakość w zakresie projektowania dachów i konstrukcji drewnianych. Znacznie usprawniają i przyspieszają pracę.

Easy Abbund
Easy Abbund przeznaczony jest przede wszystkim dla indywidualnych cieśli i małych firm ciesielskich. Służy głównie do projektowania dachów, zadaszeń i wiat garażowych. Przy większym nakładzie pracy można również zaprojektować małe konstrukcje szkieletowe lub słupowo-ryglowe. Ze względu na prosty i intuicyjny interfejs, łatwą obsługę oraz walory użytkowe, a także przystępną cenę stanowi bardzo przydatne i pomocne narzędzie podczas prac nad projektem wykonawczym. Dzięki wbudowanemu Asystentowi, średnio skomplikowany dach można zaprojektować już w 30 minut, łącznie z oknami połaciowymi i wymiarami kominowymi a następnie przygotować zestawienie drewna, powierzchni i długości krawędzi połaci, sprawdzić kalkulację i przygotować ofertę dla klienta.

Cały proces projektowania odbywa się w trybie 3D na przestrzennej bryle modelu a rysunki widoków i rzutów otrzymujemy przez rzutowanie, co odbywa się jednym naciśnięciem klawisza.

Rysunki rzutów można dodatkowo zwymiarować, tworząc dokumentację całej konstrukcji przydatną podczas montażu.

Program generuje także rysunki wykonawcze poszczególnych elementów konstrukcyjnych z automatycznym wymiarowaniem, dzięki czemu oszczędza się sporo czasu na budowie. Teraz wystarczy wykonać wszystkie zacięcia, również te w krokwiach narożnych i koszowych, przetransportować elementy na strop i poskładać w całość.

VisKon
Program VisKon to prawdziwy „kombajn”, jeśli chodzi o projektowanie konstrukcji dla budownictwa drewnianego. Jego nowa wersja zaspokoi nawet najbardziej wymagających użytkowników i wykonawców.

Oprócz wszystkich cech, które posiada jego „młodszy brat” opisywany wcześniej, program ma znacznie więcej funkcji pozwalających na wstawianie elementów i ich edytowanie, ale przede wszystkim na obróbkę w czasie rzeczywistym.

Mamy do dyspozycji funkcje pozwalające kopiować elementy, przesuwać i obracać. Powtarzalne elementy lub całe ich grupy można zapisywać do biblioteki a następnie wykorzystywać w innych projektach bez konieczności tworzenia od nowa.

Bez problemu można wstawiać do projektu belki stropowe zarówno drewniane jak również z profili stalowych.

Użytkownik ma do dyspozycji bardzo dużą ilość obróbek maszynowych, dzięki czemu można łatwo i szybko dopasowywać je w zależności od potrzeb i konieczności zaistniałych w projekcie, a raczej w rzeczywistości. Są połączenia Gerbera, połączenia na zakładki i nakładki, czopowe. Elementy można wydłużać i skracać, dzielić i łączyć, a wszystko to w czasie rzeczywistym w pełnym trybie 3D.

W jednym projekcie można wstawić wiele dachów a następnie połączyć je ze sobą w jedną dużą konstrukcję.

Do połaci można wstawić facjaty, których edycja jest bardzo prosta i odbywa się również przy pomocy Asystenta.

Same połacie także podlegają edycji, a więc można wydłużać okapy tworząc okapiki nad wejściami, tworzyć wcięcia w okapach i okapach szczytowych.Rys. Weto

VisKon współpracuje także bezpośrednio z programem ArCon w zakresie projektowania dachów jak również ścian co jest atrakcyjne zwłaszcza dla architektów. Program stanowi integralną część systemu do projektowania architektonicznego i konstrukcyjnego Allplan 2009 co daje dodatkowe możliwości jego użytkownikom w zakresie projektowania dowolnych konstrukcji budownictwa drewnianego.

W przypadku innych programów typu CAD/CAAD projekt wykonany w programie VisKon można wyeksportować w formacie 2D/3D DXF lub MBA.

Dodatkową opcją programu jest moduł obsługi maszyn i centrów obróbczych, dzięki czemu wykonany projekt można zapisać w jednym z dostępnych formatów i przekazać wyspecjalizowanej firmie zajmującej się obrabianiem i prefabrykowaniem.

Dach & HolzbauDesigner
Podstawą wydania programu Dach & HolzbauDesigner było przede wszystkim uzupełnienie podstawowych możliwości programu ArCon w zakresie projektowania dachów. Program automatycznie rozpoznaje wstawione w programie ArCon kominy, okna połaciowe i wszystkie elementy konstrukcyjne dachu, których wymiana odbywa się bezpośrednio. Później można je dowolnie zmieniać, wstawiać, modyfikować, usuwać i wstawiać ponownie. Można również przenosić tylko pustą kondygnację, dach od podstaw zaprojektować w programie Dach & HolzbauDesigner a następnie przenieść do ArCon-a.

Program ma dużo funkcji i cech programu VisKon jednak różnicę stanowi tu brak możliwości wymiarowania, generowania rysunków produkcyjnych pojedynczych elementów i rysunków montażowych. Z założenia wymiarowanie odbywa się w programie ArCon.

Źródło: Informatyka w Budownictwie, nr 2 (3) 2009

CZYTAJ WIĘCEJ

Konstrukcje drewniane w programach Specbud
Technologie komputerowe w produkcji domów z bali drewnianych
Projektowanie w zgodzie z ekologiąDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Astino BKK MTM PWSK
TEMAT MIESIĄCA
Tekla Structures w praktyce

Większość współczesnych inwestycji jest niewątpliwie wyzwaniem dla projektanta strukturalnego. Musi on pogodzić bezbłędność i dokładność dokumentacji z ograniczeniami czasu, jak również uwzględnić np. elementy projektów z innych branż czy harmonogram montażu. Z pomocą przychodzą rozwiązania BIM. Czytaj więcej