Kompleksowy system kosztorysowania Kobra 9.1
Kobra w wersji 9.1 to niezastąpione narzędzie dla każdego inwestora, również udzielającego zamówień publicznych, wykonawcy, projektanta, rzeczoznawcy majątkowego, kredytodawcy, ubezpieczyciela. Program służy do kosztorysowania szczegółowego oraz uproszczonego.
Kobra 9.1 - baza cenowa
Rys. Orgbud-Serwis
Z pomocą Kobry możliwe jest skalkulowanie kosztów przedsięwzięcia budowlanego na etapach przedprojektowych, w oparciu o wskaźniki cenowe robót. Program pozwala na szybkie sporządzanie kosztorysów inwestorskich, ofertowych i powykonawczych oraz wyceny szacunkowe z zakresu wszelkich robót budowlano-montażowych, instalacyjnych, elektrycznych oraz pozostałych branż.
Program Kobra umożliwia pracę na rozbudowanych zbiorach cenowych aktualizowanych co kwartał. Istnieje również możliwość zaimportowania ich do większości programów występujących na rynku. W skład baz cenowych wchodzą:
- ceny materiałów i pracy sprzętu (wydawnictwo ICCP),
- stawki robocizny oraz narzuty (wydawnictwo BCB),
- ceny robót inwestycyjnych: budowlanych – ICRB, instalacyjnych – ICRI, elektrycznych – ICRE, sieci wod.-kan., gaz, i c.o. – ICRS, drogowych – ICRD, energetycznych – ICREn, wyburzeniowych – ICRW, zakładania i konserwacji zieleni – ICRZ,
- ceny robót remontowych: budowlanych – ICRRB, instalacyjnych – ICRRI, elektrycznych – ICRRE,
- ceny asortymentów robót (wydawnictwo – ICAR),
- wskaźniki do wyceny elementów robót inwestycyjnych i remontowych w podziale dla obiektów kubaturowych i nie kubaturowych (wydawnictwo – IWNB).
Wersja 9.1 programu pozwala inwestorom jak i wykonawcom na szybką i skuteczną aktualizację wcześniej wykonanych wycen. Bogaty zestaw wskaźników, opracowanych na różnych stopniach szczegółowości i w różnych układach, zapewnia uzyskanie rzetelnej wiedzy o koszcie inwestycji.
Kobra 9.1 - podgląd kosztorysu
Rys. Orgbud-Serwis
NOWE FUNKCJE KOBRY 9.1
Program wyposażono w najnowszą wersję Wspólnego Słownika Zamówień (CPV), zgodnie z Rozporządzeniem Komisji WE – nr 213/2008 – z 28 listopada 2007 r. Umożliwiono tworzenie pozycji kosztorysowej na bazie czynnika produkcji z „własnych” lub „dyskietkowych” cenników RMS. Przy skorzystaniu z tej funkcji do kosztorysu dopisana zostanie pozycja „szczegółowa” z nazwą wybranego czynnika oraz jego jednostką miary. Do wnętrza takiej pozycji wpisany jest automatycznie wskazany czynnik RMS.
Wprowadzono funkcję zerowania wszystkich cen w kosztorysie, łącznie z pozycjami ukrytymi. Dotyczy to: cen robót, cen czynników produkcji RMS, jednostkowych składników kosztowych RMS, narzutów, stawek, VAT, dodatków procentowych oraz kwotowych, waluty i przelicznika waluty. Umożliwiono otwarcie „bieżącej” bazy katalogowej lub bazy cen robót, przez naciśnięcie klawisza „+” przy „pustym” polu przewidzianym na symbol pozycji.
Pozostałe funkcje systemu:
- praca z wieloma różnymi bazami cen (począwszy od cen czynników produkcji RMS, przez ceny robót do cen zagregowanych robót, elementów oraz obiektów),
- obsługa zróżnicowanej bazy normatywnej i bazy cenowej, przy jednoczesnym zapewnieniu ich spójności,
- równoczesne porównywanie informacji cenowych pochodzących z różnych źródeł i z różnego poziomu cenowego,
- łatwa przecena kosztorysu i czynników RMS (szczególnie przydatna opcja przy pertraktacjach cenowych prowadzonych między inwestorem a wykonawcą),
- swoboda kształtowania wydruków w ramach założonych w systemie parametrów i eksport wydruków do Ms Word,
- współpraca z arkuszem kalkulacyjnym Ms Excel,
- import rysunków i grafiki,
- eksport oraz import kosztorysów zapisanych w formacie ATH,
- zapewnia możliwość eksportu danych do programu Planista.
Źródło: Informatyka w budownictwie, nr 1 (1) 2008
CZYTAJ WIĘCEJ
Nowości w programie kosztorysowym Kobra
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Dobór programu do kosztorysowania
Pakiet dla kosztorysanta
Przedmiar i obmiar - podstawa kosztorysu
Najnowsze narzędzia do kosztorysowania
Katalogi i bazy cen dla kosztorysantów
TEMAT MIESIĄCA
Zintegrowane systemy zarządzania firmą budowlanąW obecnych czasach zarządzanie przedsiębiorstwem bez odpowiedniego systemu informatycznego staje się bardzo trudne. Na rynku oferowanych jest, co prawda, wiele takich systemów, jednak tylko stosunkowo nieduża ich część uwzględnia specyfikę branży budowlanej. Czytaj więcej