Nowości w programach Athenasoft
Użytkownicy Normy z niecierpliwością czekali na opcję importu przedmiarów z plików PDF. I stało się. Taka funkcja jest już dostępna w najnowszych wersjach tego programu. Jedną z kolejnych przydatnych nowości jest także mechanizm zaawansowanego wyszukiwania pozycji kosztorysowych w katalogach KNR.
Okno odczytu pliku z formatu PDF
Rys. Athenasoft
Import przedmiarów z PDF
PDF (Portable Document Format) to popularny format zapisu rozmaitych treści w formie elektronicznej. Został stworzony przez firmę Adobe Systems. Swoją popularność zawdzięcza m.in. darmowej przeglądarce Acrobat Reader dostępnej we wszystkich popularnych systemach operacyjnych.
Jeszcze kilka lat temu tworzenie dokumentów w tym formacie możliwe było po zakupieniu dość drogiego oprogramowania. Z biegiem czasu sytuacja się zmieniła i dzisiaj każdy może tworzyć pliki PDF za darmo, np. korzystając z tzw. „wirtualnych drukarek” (choćby PDFCreator’a), dzięki którym programy oferujące opcje drukowania mogą zapisywać na dysku efekty naszej pracy w „PDF-ie”.
W ostatnim czasie format ten stał się popularną formą przekazywania dokumentacji, na przykład w przetargach. O ile zapis przedmiarów/obmiarów w formacie PDF jest sprawą łatwą, o tyle czynność odwrotna stanowi nie lada wyzwanie dla programistów. Problemy natury technicznej spowodowały, że użytkownicy programów Athenasoft dość długo musieli czekać na opcję importu przedmiarów z plików PDF, ale w najnowszej wersji Normy Pro 4.33 i Normy Expert 5.2.100 taka funkcja jest już dostępna.
Umożliwia ona wczytywanie przedmiarów/obmiarów, które zostały wygenerowane za pomocą programów Norma, Strix, Rodos i Zuzia. W kolejnych wersjach możliwości modułu zostaną rozszerzone.
Ważne informacje
- W Normie Standard moduł jest dostępny za dodatkową opłatą (szczegóły w dziale handlowym).
- Moduł nie działa pod systemami Windows 98/Me. Wymaganym minimum w przypadku Normy Pro i Standard, jest Windows 2000 SP4.
- Import działa wyłącznie w przypadku plików PDF zawierających dane tekstowe. Nie mogą to być obrazy, np. otrzymane w wyniku skanowania dokumentów papierowych. Jeśli w przeglądarce Adobe Reader można zaznaczyć fragment tekstu (jak na rysunku poniżej), to znaczy, że plik jest poprawny.
- Norma potrafi odczytać przedmiary/obmiary, które zostały wygenerowane za pomocą programów Norma, Strix, Rodos i Zuzia.
Kolejną nowością, jaką wprowadzono w programach Norma Pro i Standard jest mechanizm zaawansowanego wyszukiwania pozycji kosztorysowych w katalogach KNR. We wspomnianych katalogach a dokładniej w oknie za pomocą, którego można przeglądać ich zawartość został wbudowany algorytm wyszukiwania pozycji wg tzw. nazw „podobnych” przez możliwość użycia znaku „+” jako specjalnego separatora pomiędzy słowami. Po wpisaniu szukanego tekstu dzięki użyciu jako separatora między słowami znaku specjalnego „+” zamiast spacji, wyświetlą się tylko te pozycje, które zawierają wszystkie podane słowa.
Lista pozycji z wyszukiwanym materiałem
Rys. Athenasoft
Rozbudowanie mechanizmu wyszukiwania polegało również na umożliwieniu wyszukiwania pozycji wg nazw RMS zawartych w danych pozycjach. Aby dokładniej wyjaśnić działanie tego mechanizmu można wyobrazić sobie sytuację gdzie początkujący kosztorysant musi wycenić wymurowanie ściany z pustaków typu Max, ale nie wie gdzie szukać takich pozycji. Używając programu Norma nie trzeba się wiele natrudzić, aby szybko znaleźć katalog czy konkretne pozycje dotyczące takich robót.
W oknie wyszukiwarki po wpisaniu słów np. pustaki Max i wybraniu odpowiedniej opcji wyszukiwania program wyświetli listę wszystkich pozycji zawierających w sobie materiał o wymienionej wcześniej nazwie.
Źródło: Informatyka w Budownictwie, nr 2 (11) 2011
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Dobór programu do kosztorysowania
Pakiet dla kosztorysanta
Przedmiar i obmiar - podstawa kosztorysu
Najnowsze narzędzia do kosztorysowania
Katalogi i bazy cen dla kosztorysantów
TEMAT MIESIĄCA
Zintegrowane systemy zarządzania firmą budowlanąW obecnych czasach zarządzanie przedsiębiorstwem bez odpowiedniego systemu informatycznego staje się bardzo trudne. Na rynku oferowanych jest, co prawda, wiele takich systemów, jednak tylko stosunkowo nieduża ich część uwzględnia specyfikę branży budowlanej. Czytaj więcej