Strona główna | ProjektowanieKomputerowe wspomaganie projektowania sieci wodociągowych i kanalizacyjnych

Komputerowe wspomaganie projektowania sieci wodociągowych i kanalizacyjnych

Gamrat jest wiodącą firmą pod względem informacji technicznych dotyczących systemów rurowych z tworzyw sztucznych, przekazywanych wykonawcom i projektantom. Jako jeden z pierwszych w Polsce opracował programy komputerowe wspomagające projektowanie sieci wodociągowych i kanalizacyjnych na bazie rur z tworzyw sztucznych.

Kanalizator-CAD Gamrat 7.0

Rys. Gamrat

Pakiet programów

Z pewnością wielu projektantów spotkało się z takimi programami jak „Kanalizator” czy „Wodociągowiec”. Począwszy od pierwszych wersji, programy te są ciągle udoskonalane na podstawie sugestii i wskazówek ich użytkowników. W obecnych wersjach stanowią połączenie wiedzy i doświadczeń producenta rur i projektantów. Umożliwiają znaczne przyspieszenie i uproszczenie prac nad wykonaniem projektu sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej.

W chwili obecnej Gamrat oferuje projektantom pakiet złożony z trzech programów:
  • „Kanalizator-CAD Gamrat 7.0” do wspomagania projektowania grawitacyjnych sieci kanalizacyjnych,
  • „Wodociągowiec-CAD Gamrat 4.0” do wspomagania projektowania rozdzielczych sieci wodociągowych,
  • „Profiler-CAD Gamrat 4.0” do wspomagania kreślenia profili podłużnych sieci.
„Kanalizator” i „Wodociągowiec” są programami umożliwiającymi wykorzystanie jako podkładu mapy terenu, wykonującymi obliczenia hydrauliczne oraz generującymi automatycznie profile podłużne. „Profiler” służy do tworzenia profili podłużnych na podstawie wprowadzonych parametrów liczbowych oraz do edycji profili wygenerowanych przez „Kanalizatora” i „Wodociągowca”.


Wodociągowiec-CAD Gamrat 4.0
Rys. Gamrat



Profiler-CAD Gamrat 4.0
Rys. Gamrat


Na uwagę zasługuje, rozbudowana w stosunku do poprzednich wersji, współpraca z mapami cyfrowymi. W „Kanalizatorze” i „Wodociągowcu” istnieje możliwość projektowania sieci na wczytanych mapach terenu. Oprócz zeskanowanych map, można wczytywać coraz popularniejsze mapy cyfrowe. Posługując się mapami cyfrowymi, mamy do dyspozycji dwie nowe funkcje, które pojawiły się w obecnych wersjach programów. Jest to automatyczne odczytywanie z mapy rzędnych terenu oraz możliwość importowania odcinków sieci. W przypadku pierwszej funkcji, oznacza to, że w czasie wprowadzania poszczególnych odcinków sieci kanalizacyjnej na mapie cyfrowej, użytkownik nie musi ręcznie podawać istniejących rzędnych terenu – program odczytuje je z mapy i wpisuje automatycznie. W przypadku drugiej funkcji, jeżeli użytkownik wczytał mapę cyfrową z naniesioną siecią, nie musi jej rysować ponownie – wystarczy wskazać poszczególne odcinki a program wprowadzi je automatycznie.

Sklejacz bitmap
Twórcy programów nie zapomnieli także o użytkownikach, którzy korzystają z map skanowanych. Z myślą o nich stworzono „Sklejacz bitmap”. Jest to funkcja, bardzo pomocna przy tworzeniu mapy ze skanowanych mniejszych fragmentów (np. mapa formatu A2 składana z fragmentów skanowanych na skanerze formatu A4).

Jeżeli mapa terenu została wczytana, należy wprowadzić poszczególne odcinki sieci i ustalić warunki brzegowe dla obliczeń hydraulicznych. Celowym jest również wprowadzenie kolizji z podziemnym uzbrojeniem. Robi się to w prosty sposób, klikając myszką w miejscach występowania kolizji i wprowadzając ich podstawowe dane. Programy wykonując obliczenia hydrauliczne, sprawdzają czy rurociąg na wyliczonej głębokości posadowienia nie koliduje z uzbrojeniem podziemnym i dobierają średnice z wczytanego typoszeregu rur. Do dyspozycji są wszystkie typoszeregi rur znajdujące się w ofercie Gamrat. Oczywiście, w programach istnieje również możliwość wprowadzania studzienek kanalizacyjnych, kształtek i armatury. Wszystkie wprowadzone elementy sieci zostaną ujęte w automatycznie wygenerowanym zestawieniu materiałów. Ponadto, bardzo pomocne w przypadku przygotowywania przedmiaru robót, jest wyliczanie przez programy kubatury wykopów.

Wyniki obliczeń hydraulicznych są umieszczane w tabeli obliczeniowej. Projektant ma możliwość sprawdzenia poszczególnych odcinków i ewentualnego wprowadzenia w nich korekt. Każdy z wprowadzonych odcinków sieci jest w pełni edytowalny i można wprowadzać w nim zmiany na dowolnym etapie tworzenia projektu.

Rysunki profili podłużnych są wykonywane przez programy automatycznie – wystarczy wskazać dowolny ciąg odcinków sieci. Na rysunkach profili można dowolnie ustalać skalę pionową i poziomą oraz poziom porównawczy. Do dyspozycji użytkownika jest również edytor graficzny, przy pomocy którego, można rysować i wprowadzać napisy zarówno na profilach jak i na mapie sieci. Ponadto, edytora graficznego można użyć do stworzenia tabelki opisowej, którą musi posiadać każdy rysunek projektu. Jeżeli użytkownik chce wykorzystać tabelki opisowe stworzone w CADzie, to w programach istnieje możliwość ich importu.

Profiler
Oprócz dwóch podstawowych programów („Kanalizator” i „Wodociągowiec”) w pakiecie znajduje się również „Profiler”, który jest programem uzupełniającym i rozszerzającym funkcjonalność programów podstawowych. Można go wykorzystać zarówno do kreślenia profili fragmentów sieci, jak również do edycji profili wygenerowanych przez programy podstawowe. Jego bardzo przydatną funkcją jest „sklejanie”, czyli łączenie na jednym rysunku, kilku profili podłużnych. W „Profilerze” można tworzyć i edytować profile sieci grawitacyjnych i ciśnieniowych. Jeżeli w projektowanej sieci kanalizacyjnej znajdują się odcinki ciśnieniowe (przepompownie ścieków), to do wykreślenia ich profili można użyć „Profilera”. Pozostałe, grawitacyjne odcinki sieci, oblicza się i kreśli przy pomocy „Kanalizatora”. Ciśnieniowe i grawitacyjne profile można połączyć na jednym rysunku w programie „Profiler”.

Wszystkie stworzone w programach pakietu rysunki, oprócz opcji wydruku, mogą być również eksportowane do plików typu: jpg, bmp, wmf, dxf. Pliki dxf służą do wymiany danych pomiędzy programami typu CAD, jest więc możliwość otwarcia i dalszej edycji rysunków w dowolnym programie CADowskim (AutoCAD, MegaCAD, Microstation, IntelliCAD). Na plikach dxf oparto również wczytywanie do programów map cyfrowych. Umożliwia to import map stworzonych w dowolnym programie CAD.

***
Podsumowując, najważniejsze cechy pakietu programów to:
  • jest kompletnym narzędziem do projektowania sieci wodociągowych i kanalizacyjnych;
  • umożliwia współpracę z mapami cyfrowymi;
  • posiada sprawdzone w poprzednich wersjach, bezbłędne algorytmy obliczeń hydraulicznych;
  • automatycznie generuje profile podłużne, tabele obliczeniowe, zestawienia materiału oraz wylicza kubaturę wykopów;
  • umożliwia eksport rysunków do dowolnego programu CAD.
Biorąc pod uwagę bogate możliwości, przedstawione programy, z pewnością będą bardzo pomocne projektantom sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Bezsprzeczne zalety programów, jakimi są  intuicyjność i prostota obsługi oraz funkcjonalność, sprawiają, że praca z nimi jest wyjątkowo wydajna i bezproblemowa. Powinny stać się jednym z najważniejszych elementów warsztatu projektanta sieci sanitarnych.

Źródło: Informatyka w Budownictwie, nr 2 (3) 2009

CZYTAJ WIĘCEJ

CP-System
Projektowanie zewnętrznych sieci kanalizacyjnych



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Astino BKK MTM PWSK
TEMAT MIESIĄCA
Zintegrowane systemy zarządzania firmą budowlaną

W obecnych czasach zarządzanie przedsiębiorstwem bez odpowiedniego systemu informatycznego staje się bardzo trudne. Na rynku oferowanych jest, co prawda, wiele takich systemów, jednak tylko stosunkowo nieduża ich część uwzględnia specyfikę branży budowlanej. Czytaj więcej