Strona główna | ProjektowanieNajnowsza technologia w służbie architektury

Najnowsza technologia w służbie architektury

ArchiCAD jest najbardziej kompletnym i elastycznym ze współczesnych narzędzi służących architekturze. Jest też przykładem realizacji idei BIM. Zaawansowane funkcje pracy zespołowej sprawiają, że wykonywanie najbardziej skomplikowanych zadań projektowych jest szybkie i efektywne, nawet jeśli członkowie zespołu projektowego oddaleni są od siebie o tysiące kilometrów.

Rys. Graphisoft

Idea programu
Podstawą koncepcji ArchiCADa jest idea wirtualnego budynku, integrująca informacje o projektowanej budowli w pojedynczy zbiór danych, stanowiący jej wirtualny model. Wszystkie elementy projektu są zawsze pod ręką, bez potrzeby korzystania z innych programów i bez dodatkowego nakładu pracy. Wirtualny model budowli wykorzystywany jest też do samoczynnego wygenerowania znacznej części dokumentacji. Zapewnione jest przy tym zachowanie spójności projektu. Poszczególne elementy dokumentacji są ze sobą interaktywnie powiązane, dzięki czemu zmiany dokonywane na dowolnym fragmencie projektu uwzględniane są automatycznie we wszystkich potrzebnych miejscach. Taki sposób działania programu pozwala zoptymalizować projekt i zdecydowane przyspiesza pracę. Najważniejsze jest jednak to, że ArchiCAD automatyzując tworzenie dokumentacji i dbając o spójność projektu pozwala projektantowi skupić się na tym, co jest istotą jego zawodu – na pracy twórczej.

Dokumentacja projektu
Połączenia pomiędzy poszczególnymi elementami projektu zachowywane są nie tylko wewnątrz wirtualnego modelu budowli, lecz również pomiędzy przygotowanymi do wydruku arkuszami dokumentacji (mogą one zawierać rysunki i teksty pochodzące z innych programów). Publikowanie samoczynnie aktualizowanych arkuszy przebiegać może automatycznie. ArchiCAD wspiera też zespołową pracę nad dokumentacją. Dostęp do głównego pliku projektu możliwy jest z wielu stanowisk komputerowych, również poprzez Internet. ArchiCAD współpracuje też z innymi programami CAD. Procedury obsługi plików DWG i DXF pozwalają na odczyt i zapis dokumentów AutoCADa. ArchiCAD wyposażony jest także w rozbudowane możliwości zapisu formatu PDF. Projekt może też zostać opublikowany przez Internet w postaci dokumentów HTML.

Wizualizacja
Projektowany budynek może być wizualizowany na każdym etapie pracy. Wirtualne fotoprezentacje są niezwykle atrakcyjne dzięki modułowi renderingu wykorzystującemu mechanizmy firmy LightWorks. Projekt prezentowany być może zarówno w formie tradycyjnych obrazów, jak też animacji komputerowych i interaktywnych scen wirtualnej rzeczywistości. Model powstały w ArchiCADzie można też przenieść do innych programów, jak choćby 3D Studio, Artlantis czy Cinema 4D.

ArchiCAD 13
Najnowsza wersja ArchiCADa, oznaczona numerem 13, przynosi szereg nowości ułatwiających i usprawniających pracę, od praktycznych modyfikacji środowiska pracy, do najnowszych technologii informatycznych w jądrze programu (np. 64-bitowe przetwarzanie danych w środowisku MS Windows). ArchiCAD 13 wprowadza też rewolucyjne technologie pozwalające korzystać z zalet zespołowego projektowania w systemie BIM (Building Information Modeling – Modelowanie Informacji o Budynku) nie tylko w wewnętrznej sieci pracowni, ale również przez Internet. Przełomowa technologia Delta Server zwiększa szybkość i niezawodność wymiany danych redukując ich strumień do minimum. Architekt posługujący się ArchiCADem może wykorzystać swą wiedzę i zdolności współpracując na co dzień z kolegami w najdalszych zakątkach świata.


Siedziba firmy alkiTECHNIK (Ingolstadt, Niemcy). Proj. Peter Bachschuster (Architekturburo, Ingolstadt)
Fot. Graphisoft


Programy współpracujące
ArchiCAD, dzięki bogatym możliwościom wymiany danych i obsłudze wielu różnych formatów plików, współpracować może z setkami innych programów, od wysoce wyspecjalizowanych programów inżynierskich, do zaawansowanych programów służących celom graficznym, wizualizacji i kreacji wirtualnej rzeczywistości.

Na szczególną uwagę zasługują programy współpracujące z ArchiCADem, opracowane przez firmę Graphisoft: Virtual Building Explorer, EcoDesigner, MEP Modeler.

Virtual Building Explorer to program współpracujący z ArchiCADem, pozwalający przygotować wirtualną prezentację projektowanej budowli. Program przetwarza model budynku projektowanego w ArchiCADzie w plik typu .exe, który można przekazać inwestorowi. Plik po uruchomieniu pozwala spacerować po projekcie jak w grze komputerowej. Prezentacja może też działać w trybie „stereo” (korzystając z odpowiednich okularów można uzyskać wrażenie głębi). Takie wirtualne zwiedzanie nieistniejącego jeszcze budynku to niezwykłe przeżycie dla inwestora, a dla architekta możliwość lepszego sprzedania projektu.

Graphisoft EcoDesigner jest zintegrowanym narzędziem do szacowania energii zużywanej przez budynek, przeznaczonym dla architektów. Ocenia się, że decyzje podejmowane przez architekta w fazie pracy nad koncepcją mają decydujący wpływ na zużycie energii przez budynek. Aż 80% możliwych oszczędności zależy od architekta, a tylko 20% może być osiągnięte podczas opracowywania projektów branżowych. EcoDesigner pozwala architektowi optymalizować projekt pod względem energetycznym we wszystkich fazach jego powstawania, pozwala też przygotować zestawienia dotyczące zużycia energii i strat ciepła.


Wnętrze biblioteki w Łodzi. Proj. Maciej Grelewicz
Fot. Graphisoft


MEP Modeler (MEP – Mechanical/Electrical/Plumbing) pozwala projektować elementy wyposażenia instalacyjnego budynków. Zawiera on zarówno specyficzne narzędzia służące projektowaniu sieci, jak też biblioteki elementów. Narzędzia koordynacji sieci umożliwiają samoczynne wykrywanie kolizji. Przestrzenny model instalacji budynku może być udostępniony specjalistom innych branż.

Szereg programów pomyślanych specjalnie do współpracy z ArchiCADem jest też w ofercie innych firm. Dużą popularnością cieszy się Artlantis (dzieło francuskiej firmy Abvent), pozwalający szybko przygotować wyrafinowane fotoprezentacje. Interesującym uzupełnieniem ArchiCADa jest Piranesi (angielskiej firmy Informatix), program potrafiący nadać obrazom i rysunkom charakter zbliżony do grafiki warsztatowej i technik malarskich. Bogatą ofertę dodatków ArchiCADa przygotowały też m.in. włoska firma Cigraph oraz nowozelandzka Cadimage Tools.

Zawsze „na topie”
ArchiCAD, program powstały wyłącznie z myślą o architekturze, jest kompleksowym narzędziem, niezastąpionym na każdym etapie projektowania. Nowe możliwości pracy zespołowej oferowane przez wersję 13 nie tylko ułatwiają i przyspieszają projektowanie, lecz zmieniają sam sposób uprawiania zawodu dzięki uwolnieniu architektów od ograniczeń związanych z miejscem pobytu i umożliwieniu im codziennej wspólnej pracy z kolegami oddalonymi o tysiące kilometrów. Pomimo mnogości funkcji ArchiCAD jest intuicyjnie zrozumiały dla każdego architekta. ArchiCAD, dzięki połączeniu szybkości działania i swobody twórczej z łatwością obsługi, jest synonimem kreatywności i mocy. Te właśnie cechy przesądzają o tak dużej popularności ArchiCADa wśród architektów na całym świecie.

W oparciu o projekty wykonane w ArchiCADzie zrealizowano już setki tysięcy inwestycji. Zebrane przy tym doświadczenia pozwalają producentowi ArchiCADa, firmie Graphisoft, ciągle doskonalić swój produkt. ArchiCAD bezustannie się rozwija, wytyczając nowe kierunki i trendy w dziedzinie oprogramowania.

Źródło: Informatyka w budownictwie, nr 4 (5) 2011
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Astino BKK MTM PWSK
TEMAT MIESIĄCA
Zintegrowane systemy zarządzania firmą budowlaną

W obecnych czasach zarządzanie przedsiębiorstwem bez odpowiedniego systemu informatycznego staje się bardzo trudne. Na rynku oferowanych jest, co prawda, wiele takich systemów, jednak tylko stosunkowo nieduża ich część uwzględnia specyfikę branży budowlanej. Czytaj więcej