Strona główna | ProjektowanieProgramy do projektowania konstrukcji drewnianych

Programy do projektowania konstrukcji drewnianych

Programy do projektowania konstrukcji drewnianych to specjalistyczne narzędzia przeznaczone głównie dla cieśli i firm zajmujących się produkcją, i prefabrykacją dachów oraz całych domów. Coraz częściej jednak cieszą się także zainteresowaniem wśród konstruktorów i architektów.

Rys. Weto

Produkty firmy Weto są nie tylko samodzielnymi programami ale współpracują również z aplikacjami typu CAD/CAAD takimi jak ArCon czy wręcz są z nimi zintegrowane i stanowią jedną całość tak, jak ma to miejsce w przypadku programu Allplan 2009 firmy Nemetschek.

W ofercie firmy Weto dostępne są różne wersje programów do projektowania konstrukcji drewnianych w zależności od możliwości, dostępnych funkcji oraz zastosowania: Easy Abbund, VisKon czy Dach & HolzbauDesigner. Wszystkie stanowią nową jakość w zakresie projektowania dachów i konstrukcji drewnianych. Znacznie usprawniają i przyspieszają pracę.

Easy Abbund
Easy Abbund przeznaczony jest przede wszystkim dla indywidualnych cieśli i małych firm ciesielskich. Służy głównie do projektowania dachów, zadaszeń i wiat garażowych. Przy większym nakładzie pracy można również zaprojektować małe konstrukcje szkieletowe lub słupowo-ryglowe. Ze względu na prosty i intuicyjny interfejs, łatwą obsługę oraz walory użytkowe, a także przystępną cenę stanowi bardzo przydatne i pomocne narzędzie podczas prac nad projektem wykonawczym. Dzięki wbudowanemu Asystentowi, średnio skomplikowany dach można zaprojektować już w 30 minut, łącznie z oknami połaciowymi i wymiarami kominowymi a następnie przygotować zestawienie drewna, powierzchni i długości krawędzi połaci, sprawdzić kalkulację i przygotować ofertę dla klienta.

Cały proces projektowania odbywa się w trybie 3D na przestrzennej bryle modelu a rysunki widoków i rzutów otrzymujemy przez rzutowanie, co odbywa się jednym naciśnięciem klawisza.

Rysunki rzutów można dodatkowo zwymiarować, tworząc dokumentację całej konstrukcji przydatną podczas montażu.

Program generuje także rysunki wykonawcze poszczególnych elementów konstrukcyjnych z automatycznym wymiarowaniem, dzięki czemu oszczędza się sporo czasu na budowie. Teraz wystarczy wykonać wszystkie zacięcia, również te w krokwiach narożnych i koszowych, przetransportować elementy na strop i poskładać w całość.

VisKon
Program VisKon to prawdziwy „kombajn”, jeśli chodzi o projektowanie konstrukcji dla budownictwa drewnianego. Jego nowa wersja zaspokoi nawet najbardziej wymagających użytkowników i wykonawców.

Oprócz wszystkich cech, które posiada jego „młodszy brat” opisywany wcześniej, program ma znacznie więcej funkcji pozwalających na wstawianie elementów i ich edytowanie, ale przede wszystkim na obróbkę w czasie rzeczywistym.

Mamy do dyspozycji funkcje pozwalające kopiować elementy, przesuwać i obracać. Powtarzalne elementy lub całe ich grupy można zapisywać do biblioteki a następnie wykorzystywać w innych projektach bez konieczności tworzenia od nowa.

Bez problemu można wstawiać do projektu belki stropowe zarówno drewniane jak również z profili stalowych.

Użytkownik ma do dyspozycji bardzo dużą ilość obróbek maszynowych, dzięki czemu można łatwo i szybko dopasowywać je w zależności od potrzeb i konieczności zaistniałych w projekcie, a raczej w rzeczywistości. Są połączenia Gerbera, połączenia na zakładki i nakładki, czopowe. Elementy można wydłużać i skracać, dzielić i łączyć, a wszystko to w czasie rzeczywistym w pełnym trybie 3D.

W jednym projekcie można wstawić wiele dachów a następnie połączyć je ze sobą w jedną dużą konstrukcję.

Do połaci można wstawić facjaty, których edycja jest bardzo prosta i odbywa się również przy pomocy Asystenta.

Same połacie także podlegają edycji, a więc można wydłużać okapy tworząc okapiki nad wejściami, tworzyć wcięcia w okapach i okapach szczytowych.



Rys. Weto

VisKon współpracuje także bezpośrednio z programem ArCon w zakresie projektowania dachów jak również ścian co jest atrakcyjne zwłaszcza dla architektów. Program stanowi integralną część systemu do projektowania architektonicznego i konstrukcyjnego Allplan 2009 co daje dodatkowe możliwości jego użytkownikom w zakresie projektowania dowolnych konstrukcji budownictwa drewnianego.

W przypadku innych programów typu CAD/CAAD projekt wykonany w programie VisKon można wyeksportować w formacie 2D/3D DXF lub MBA.

Dodatkową opcją programu jest moduł obsługi maszyn i centrów obróbczych, dzięki czemu wykonany projekt można zapisać w jednym z dostępnych formatów i przekazać wyspecjalizowanej firmie zajmującej się obrabianiem i prefabrykowaniem.

Dach & HolzbauDesigner
Podstawą wydania programu Dach & HolzbauDesigner było przede wszystkim uzupełnienie podstawowych możliwości programu ArCon w zakresie projektowania dachów. Program automatycznie rozpoznaje wstawione w programie ArCon kominy, okna połaciowe i wszystkie elementy konstrukcyjne dachu, których wymiana odbywa się bezpośrednio. Później można je dowolnie zmieniać, wstawiać, modyfikować, usuwać i wstawiać ponownie. Można również przenosić tylko pustą kondygnację, dach od podstaw zaprojektować w programie Dach & HolzbauDesigner a następnie przenieść do ArCon-a.

Program ma dużo funkcji i cech programu VisKon jednak różnicę stanowi tu brak możliwości wymiarowania, generowania rysunków produkcyjnych pojedynczych elementów i rysunków montażowych. Z założenia wymiarowanie odbywa się w programie ArCon.

Źródło: Informatyka w Budownictwie, nr 2 (3) 2009

CZYTAJ WIĘCEJ

Konstrukcje drewniane w programach Specbud
Technologie komputerowe w produkcji domów z bali drewnianych
Projektowanie w zgodzie z ekologią



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Astino BKK MTM PWSK
TEMAT MIESIĄCA
Zintegrowane systemy zarządzania firmą budowlaną

W obecnych czasach zarządzanie przedsiębiorstwem bez odpowiedniego systemu informatycznego staje się bardzo trudne. Na rynku oferowanych jest, co prawda, wiele takich systemów, jednak tylko stosunkowo nieduża ich część uwzględnia specyfikę branży budowlanej. Czytaj więcej