Strona główna | SprzętLaptopy do zadań specjalnych

Laptopy do zadań specjalnych

Czasem potrzebujemy mobilnego notebooka, niezwykle wytrzymałego, odpornego na wodę, błoto, czy upadki z wysokości. W tym celu można zakupić jednego z „pancernych” laptopów przeznaczonych do pracy w ciężkich warunkach zewnętrznych.

Panasonic Toughbook CF-30
Fot. Panasonic

WYTRZYMAŁY I SZYBKI TOUGHBOOK
Toughbook CF-30 firmy Panasonic słusznie jest uważany za wzorcowy model prawdziwych notebooków przeznaczonych do użytku w warunkach zewnętrznych. Model ten, to idealne rozwiązanie dla osób pracujących na budowach. Jest solidny, pod każdym względem optymalnie przystosowany do najcięższych warunków eksploatacyjnych. Wstrząsy, uderzenia, zimno, upał, kurz oraz wilgoć nie stanowią dla Toughbooka żadnego zagrożenia. Dzięki technologii mobilnej Intel Centrino Duo można pracować na standardowej baterii do 7 godzin - rozwiązanie spełniające wymagania najbardziej wymagających aplikacji. Większą elastyczność oraz optymalny odbiór w sieci WLAN zapewniają anteny Diversity, zintegrowane w obudowie wyświetlacza. Absolutnym hitem w modelu CF-30 jest antyodblaskowy ekran dotykowy XGA 13,3 cala o jasności 1000 cd, który gwarantuje perfekcyjną czytelność wyświetlacza nawet przy bezpośrednim nasłonecznieniu.

Toughbooki klasy Full Ruggedized to elita wśród komputerów przenośnych przeznaczonych do pracy w terenie. Obudowa ze stopu magnezu gwarantuje maksymalną ochronę delikatnych podzespołów, takich jak np. ekran. Napędy dysków twardych są zabezpieczone przed wstrząsami i wibracjami. Upadek z wysokości do 90 cm nie wpływa negatywnie na ich funkcjonowanie. Specjalne uszczelnienie obudowy zapobiega wnikaniu pyłu i wody do wnętrza komputera.

Toughbooki klasy Full Ruggedized charakteryzują się również wyjątkową odpornością na gorąco i zimno. Bez problemów działają w temperaturach z zakresu od -20 do +60°C.

Mocną stroną Toughbooka CF-30 jest mnogość portów i gniazd rozszerzeń. Wygodę i szybkość przesyłania dużej ilości danych między notebookiem, a peryferyjnymi urządzeniami multimedialnymi, takimi jak: kamery przemysłowe, kamery DV, nagrywarki DVD oraz dyski zewnętrzne zapewnia złącze FireWire.

Porównanie danych technicznych laptopówStandardowo, komputery mają wbudowane porty USB 2.0, gniazdo kart SD, Express i PC. Dodatkowe urządzenia peryferyjne można łączyć za pośrednictwem interfejsu Bluetooth 2.0. Maksymalna liczba cykli podłączania i odłączania urządzeń zewnętrznych przez USB została zwiększona do 30 tysięcy razy, co poprawia funkcjonalność notebooków. Korzystanie ze stacji dokującej umożliwia zwielokrotnienie sposobów połączeń - jest ona wyposażona w cztery porty USB oraz gniazda VGA, LAN i DC-in jack.

EKSTREMALNIE WYDAJNY LATITUDE
Zaprezentowany jako pierwszy w ofercie amerykańskiego koncernu Dell komputer przenośny Latitude XFR D630 o wzmocnionej konstrukcji, spełnia standardy wytrzymałości Departamentu Obrony USA. Notebook został wyposażony w matryce DirectVue o przekątnej 14,1”, wzmocnioną obudowę odporną na zalania i działania wysokich temperatur. Jest to wzmocniony konstrukcyjnie model Latitude D630 przeznaczony głównie dla wojska oraz przemysłu. Model można nabyć z niewrażliwym na przeciążenia dyskiem SSD. Latitude XFR D630 świetnie sobie radzi w temperaturze od -20 do +48°C, oraz na wysokości 15 tys. stóp (4572 m).


Dell Latitude XFR D630
Fot. Dell

Laptopa można upuścić na ziemię z około metra, używać w powietrzu wilgotnym w 95 procentach, a nawet w deszczu jeśli ilość wody nie przekroczy 10 cm na godzinę. Takich sytuacji nie sposób wyeliminować na placu budowy, który jest pełen niespodzianek. Producent wyposażył urządzenie we wszystkie potrzebne elementy wykorzystywane w czasie pracy z laptopem. Cztery porty USB, WiFi, FireWire, wbudowany modem. Wszystko to zasilane sześciordzeniową baterią, która umożliwia do 6 godzin nieprzerwanej pracy.

(Szymon Fiecek)

Źródło: Informatyka w budownictwie, nr 1 (1) 2008
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
ZOBACZ TAKŻE
Najnowsza myszka 3D
PREZENTACJA FIRM
Astino BKK MTM PWSK
TEMAT MIESIĄCA
Zintegrowane systemy zarządzania firmą budowlaną

W obecnych czasach zarządzanie przedsiębiorstwem bez odpowiedniego systemu informatycznego staje się bardzo trudne. Na rynku oferowanych jest, co prawda, wiele takich systemów, jednak tylko stosunkowo nieduża ich część uwzględnia specyfikę branży budowlanej. Czytaj więcej