Strona główna | KosztorysowaniePodstawy cenowe

Podstawy cenowe

Nieodzownym elementem warsztatu pracy kosztorysanta są podstawy cenowe: ceny czynników produkcji dla kalkulacji szczegółowej, ceny materiałów, ceny pracy sprzętu, wskaźniki narzutów, a dla kalkulacji uproszczonej ceny. Publikowaniem podstaw cenowych zajmuje się m.in. Orgbud-Serwis.

Podgląd bazy cenowej obiektów
Rys. Orgbud-Serwis


„Serwis Informacji Cenowych Budownictwa” – wydawany już od 22 lat przez ośrodek Orgbud-Serwis, stanowi podstawę kosztorysowania szczegółowego i uproszczonego robót budowlanych oraz szacowania kosztów inwestycji. Przeznaczony jest zarówno dla wykonawców, jak i inwestorów prywatnych oraz zamawiających określających wartość zamówienia publicznego w oparciu o kosztorysy inwestorskie lub planowane koszty robót budowlanych.

Za korzystaniem z szerokiego zakresu podstaw cenowych publikowanych przez Orgbud-Serwis przemawia niestabilny rynek. Jeszcze nie tak dawno analitycy twierdzili, że najgorsze mamy już za sobą. Chodzi oczywiście o gwałtowne wzrosty stawek robocizny kosztorysowej i cen materiałów budowlanych, a ślad za tym zwiększone koszty w budownictwie w 2007 r. Niestety, kiedy wszystkie symptomy obserwowane w 2008 r. wskazywały na uspokojenie rynku, kryzys po drugiej stronie oceanu i zamieszanie finansowe na rynkach europejskich przyczynił się do ponownej, w krótkim okresie czasu destabilizacji cen. Aktualne notowania wskazują na dużą zmienność cen materiałów, szczególnie importowanych oraz produkowanych na komponentach sprowadzanych z zagranicy. Przyczyną są nie tylko rosnące koszty produkcji, ale również gwałtownie zmieniające się kursy walut.


Podgląd kosztorysu w programie Kobra
Rys. Orgbud-Serwis

Rozbudowane zbiory cenowe Orgbud-Serwis aktualizowane co kwartał zapewniają wszystkim uczestnikom procesu inwestycyjnego szybką i skuteczną aktualizację wcześniej wykonanych wycen. Bogaty zestaw wskaźników, opracowanych na różnych stopniach szczegółowości i w różnych układach, zapewni uzyskanie rzetelnej wiedzy o koszcie inwestycji.


Przeglądanie cennika
Rys. Orgbud-Serwis


W skład baz cenowych wchodzą:
  • ceny materiałów i pracy sprzętu (wydawnictwo ICCP);
  • stawki robocizny oraz narzuty (wydawnictwo BCB);
  • ceny robót inwestycyjnych: budowlanych – ICRB, instalacyjnych – ICRI, elektrycznych – ICRE, sieci wod.-kan., gaz, i c.o. – ICRS, drogowych – ICRD, energetycznych – ICREn, wyburzeniowych – ICRW, zakładania i konserwacji zieleni – ICRZ;
  • ceny robót remontowych: budowlanych – ICRRB, instalacyjnych – ICRRI, elektrycznych – ICRRE;
  • ceny asortymentów robót (wydawnictwo – ICAR);
  • wskaźniki do wyceny elementów robót inwestycyjnych i remontowych w podziale dla obiektów kubaturowych i niekubaturowych (wydawnictwo – IWNB).

Źródło: Informatyka w budownictwie, nr 4 (5) 2011

CZYTAJ WIĘCEJ

Cenniki z dobrą markąDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Astino BKK MTM PWSK
TEMAT MIESIĄCA
Zintegrowane systemy zarządzania firmą budowlaną

W obecnych czasach zarządzanie przedsiębiorstwem bez odpowiedniego systemu informatycznego staje się bardzo trudne. Na rynku oferowanych jest, co prawda, wiele takich systemów, jednak tylko stosunkowo nieduża ich część uwzględnia specyfikę branży budowlanej. Czytaj więcej