Konferencja BIM 2009
7 października br. w warszawskich Złotych Tarasach odbyła się konferencja „Technologia BIM w projektowaniu architektonicznym – przyszłość czy teraźniejszość”.

BIM 2009. Viktor Várkonyi, prezes firmy Graphisoft, dyskutuje z gośćmi konferencji
Fot. WSC
Poświęcona była zastosowaniu nowoczesnych technik informatycznych w projektowaniu architektonicznym. Konferencja zgromadziła z jednej strony grupę firm wspomagających sprzętem i oprogramowaniem pracę architektów, z drugiej kilka znaczących pracowni architektonicznych z różnych stron Polski. W konferencji uczestniczyło ok. 200 architektów, w większości reprezentacja warszawskiego środowiska architektonicznego, ale nie tylko – obecni byli liczni goście z całego kraju. Niewątpliwą atrakcją był udział prezesa firmy Graphisoft Viktora Várkonyi (firma ta jest producentem programu ArchiCAD). Głównym organizatorem konferencji była firma WSC (polski dystrybutor programu ArchiCAD), a współorganizatorami firmy – 3Dconnexion, Atlas, Betafence, HP, iSource, Kler, Magnat, Martela, Mikomax, Sitag, Velux, a także Graphisoft oraz Abvent.

Konferencja BIM 2009 – przerwa w obradach
Fot. WSC
Głównym tematem konferencji była nowatorska technologia BIM (Building Information Modeling – Modelowanie Informacji o Budynku), stanowiąca nową jakość w projektowaniu. W ramach konferencji odbyły się prezentacje:
- BIM – przyszłość projektowania architektonicznego (Viktor Várkonyi, prezes firmy Graphisoft, producent programu ArchiCAD);
- Wizualizacje architektoniczne w przyszłości – (Brigitta Antal, firma Abvent, producent programu Artlantis);
- Świat Apple (Rafał Marcinowski, firma iSource, polski dystrybutor komputerów Apple Macintosh);
- Nawigacja w świecie 3D (Mieczysław Trzciński, firma 3Dconnexion, producent urządzeń do nawigacji przestrzennej);
- Biblioteki obiektów do programów BIM (arch. Rafał Ślęk, firma WSC, polski dystrybutor programu ArchiCAD);
- Eksperymentalny ekologiczny dom przyszłości – Model Home 2020 (arch. Monika Kupska-Kupis, firma Velux, producent okien i popularyzator rozwiązań ekologicznych);
- Prezentacja projektów pracowni Archistudio „architektura – implant – natura” (arch. Tomasz Studniarek, Archistudio);
- Prezentacja pracowni Walas „Sky Tower i inne projekty” (arch. Łukasz Magdziarz, firma Walas);
- Operacja na otwartym mieście – nowe centrum Łodzi (arch. Wojciech Wycichowski, łódzka pracownia „Tu i Tam”).
Ze szczególnym zainteresowaniem spotkała się prezentacja koncepcji nowego centrum Łodzi, przygotowana przez arch. Wojciecha Wycichowskiego. Wojciech Wycichowski od samego początku uczestniczy w pracach nad coraz realniejszą próbą zmiany wizerunku Łodzi. Od roku razem z Markiem Solnicą jest partnerem zespołu projektowego Charly Möllera z Niemiec w projekcie łódzkiej Specjalnej Strefy Sztuki. Wojciech Wycichowski, wspomagając się kilkudziesięcioma slajdami, pokazał ideę przemian i historię pomysłu na nowe centrum Łodzi, a także zaawansowanie prac w poszczególnych projektach.
Źródło: Informatyka w Budownictwie, nr 4 (5) 2009
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Jubileusz firmy Robobat
Z korzyścią dla architektów i architektury
Profesjonaliści w każdym calu
Z "Indiami" w nazwie
Sukcesem jest dobra sprzedaż
TEMAT MIESIĄCA
Zintegrowane systemy zarządzania firmą budowlaną