Strona główna | FirmyProfesjonaliści w każdym calu

Profesjonaliści w każdym calu

Jedną z firm, z którą nasze wydawnictwo współpracuje od wielu lat jest Athenasoft, uznany polski producent programów dla branży budowlanej. Jest też jedną z pierwszych, którą postanowiliśmy odwiedzić, a nasza wizyta wypadła dokładnie w Mikołajki.

Okazała siedziba Athenasoft przy ul. Leszczynowej 7 w Warszawie
Fot. Informatyka w Budownictwie


Athenasoft ma już ugruntowaną pozycję na polskim rynku oprogramowania dla budownictwa. Profesjonalne podejście do klienta widoczne jest niemalże od „samych drzwi”.

Chociaż w obecnej lokalizacji firma znajduje się już od kilku lat, przypominamy, że siedziba mieści się przy ul. Leszczynowej 7 w Warszawie. Okazały budynek o powierzchni prawie 470 m kw. jest jej własnością.

Zostaliśmy miło przyjęci przez prezes zarządu Lidię Kuczmierowską, a naszym „opiekunem” w czasie pobytu była Marta Kowalec – członek zarządu i zarazem kierownik Działu Sprzedaży i Marketingu. Nowy zarząd funkcjonuje w Athenasoft od połowy 2010 roku. Postawił przed sobą trzy główne cele, które z powodzeniem realizuje – rozwój oprogramowania do kosztorysowania, rozwój aplikacji do zarządzania w budownictwie (Capital, Nieruchomość Pro) oraz rozwój programów do obsługi inwestycji publi-cznych (Viking), w przygotowaniu kolejne aplikacje. W trakcie prac koncepcyjnych są też projekty związane z mobilnym kosztorysowaniem i technologią BIM. Trwają prace nad rozwojem serwisu internetowego „Buduj z Głową”, który ze zbioru artykułów, ukazujących się w wydawanym pod tym samym tytułem kwartalniku dla kosztorysantów, staje się prawdziwą bazą wiedzy. Ciągłym udoskonaleniom podlega także internetowa baza cen Intercenbud. W I kwartale 2011?r. zostanie wzbogacona m.in. o tzw. „zieloną strefę”, tj. ceny ekologicznych materiałów budowlanych oraz usług związanych z gospodarką odpadami.


Od połowy 2010 roku Athenasoft ma nowy zarząd (od prawej) Lidia Kuczmierowska – prezes zarządu i Marta Kowalec - członek zarządu/kierownik Działu Sprzedaży i Marketingu
Fot. Informatyka w Budownictwie


W Athenasoft pracuje obecnie 40 osób, z czego 23 na etacie. Wśród nich jest aż 12 programistów. Na potrzeby firmy pracuje także grupa testerów.

Co firma ma do zaoferowania? Blisko 20 różnego rodzaju programów i modułów rozszerzających. Te najpopularniejsze i najbardziej znane to m.in.: programy do kosztorysowania Norma (Norma Standard, Norma Pro), dostępne także w ramach wzbogaconego o dodatkowe aplikacje zestawu pn. System Athena; aplikacja wspomagająca sporządzanie przedmiarów oraz projektowanie – CAD Rysunek, przeznaczony do obliczania wartości kosztorysowej inwestycji Viking, a także system do zarządzania firmą budowlaną Capital oraz adresowana do zarządców nieruchomości Nieruchomość Pro. Dobiegły także końca prace nad Normą Expert, która powstała w nowej technologii, co niewątpliwie umacnia pozycję firmy na rynku oprogramowania dla budownictwa. Przeprowadzone badania i testy z udziałem użytkowników przyczyniły się do wprowadzenia zmian w programie ukierunkowanych na poprawę jego funkcjonalności oraz zwiększenie wygody obsługi. Jest to więc nowoczesny program o szerokim spektrum możliwości, który spełni oczekiwania najbardziej wymagających kosztorysantów.

Chcący kupić wyżej wymienione programy mają do wyboru trzy opcje: mogą skorzystać ze sklepu internetowego, zgłosić się do jednego z 30 dystrybutorów rozlokowanych na terenie kraju, lub udać się do sklepu znajdującego się w siedzibie głównej. W tym ostatnim przypadku warto wcześniej zajrzeć na stronę internetową firmy, gdzie znajdują się szczegółowe wskazówki odnośnie dojazdu. Sklep czynny jest w godzinach pracy firmy – od 8.30 do 17.


W czasie naszej wizyty trafiliśmy na jedno ze szkoleń organizowanych w ramach Akademii Athenasoft
Fot. Informatyka w Budownictwie


Kolejnym znanym produktem jest baza cen Intercenbud dostępna w Internecie i na płytach CD. Według informacji przekazanych przez kierownika Projektu Intercenbud – Askaniusza Górowskiego, strona Intercenbudu odnotowuje ponad 100 tys. odsłon miesięcznie, zarejestrowanych jest na niej 15 tys. użytkowników i 320 dostawców cen.

Wielokrotnie na łamach „Informatyki w Budownictwie” i miesięcznika „Forum Budowlane” wspominaliśmy o Akademii Athenasoft. Ma ona siedzibę właśnie na ul. Leszczynowej. Dysponuje odpo-wiednio wyposażoną salą konferencyjną, w której prowadzone są szkolenia. Kursy trwają zazwyczaj od 2 do 4 dni. Odbywają się w trybach otwartych i zamkniętych, w grupach liczących od 8 do 14 osób. Najbliższe, dotyczące kosztorysowania w programie Norma Pro, odbędą się w Warszawie (24–27.01.2011?r.) i w Szczecinie (31.01–02.02.2011 r.). Warto zwrócić uwagę, iż szkolenia te – jako objęte akredytacją MEN – są zwolnione z VAT. Również pod koniec stycznia, w Warszawie, będzie miał miejsce kurs komputerowego przedmiarowania robót budowlanych (31.01–01.02.2011?r.). Więcej informacji dotyczących kursów organizowanych przez Akademię ATH w 2011 roku można uzyskać od Moniki Rożnowskiej – kierownika Projektów Szkoleniowych.Recepcja oraz Dział Sprzedaży i Marketingu
Fot. Informatyka w Budownictwie

Ważnym elementem działalności Athenasoft jest również serwis, w którym pracują 4 osoby. Porady udzielane są telefonicznie oraz drogą mailową. Można także skorzystać z gotowych odpo- wiedzi (FAQ) znajdujących się na stronie internetowej w zakładce „Serwis”. Jak zaznaczył Emil Łuszczyk – kierownik Działu Serwisu, reakcja ze strony serwisantów jest zazwyczaj natychmia-stowa, chyba, że zgłoszenie nadejdzie po godzinach pracy, wtedy odpowiedź udzielana jest następnego dnia.

Takie podejście do klienta, spowodowało, że firma po raz dziewiąty spełniła wszystkie regulaminowe wymagania i otrzymała Złoty Laur w konkursie „Przedsiębiorstwo Fair Play 2009”, organizowanym przez Krajową Izbę Gospodarczą i Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym.

Firmie Athenasoft nie brakuje także wyróżnień przyznawanych jej produktom podczas krajowych imprez targowych oraz w ramach konkursów branżowych.

Źródło: Informatyka w budownictwie, nr 1 (10) 2011
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Astino BKK MTM PWSK
TEMAT MIESIĄCA
Zintegrowane systemy zarządzania firmą budowlaną

W obecnych czasach zarządzanie przedsiębiorstwem bez odpowiedniego systemu informatycznego staje się bardzo trudne. Na rynku oferowanych jest, co prawda, wiele takich systemów, jednak tylko stosunkowo nieduża ich część uwzględnia specyfikę branży budowlanej. Czytaj więcej