Strona główna | KosztorysowaniePakiet Koszt Office

Pakiet Koszt Office

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom nie tylko kosztorysantów, ale także inwestorów, wykonawców i projektantów, firma Datacomp stworzyła pakiet narzędzi, dzięki którym ich praca stała się łatwiejsza, a jej wykonanie zajmuje mniej czasu.

Okno systemu Zuzia 10 - widok kosztorysu
Rys. Datacomp


W skład pakietu wchodzą aplikacje dobrze już znane użytkownikom, jak program do kosztorysowania Zuzia, do przedmiarowania metriCAD czy BUDin – program do rozliczania inwestycji budowlanej, jak również programy o nowej funkcjonalności jak PDF Kosztorys – konwerter plików pdf do Standardu Kosztorysów Budowlanych. Powyższe programy wraz z platformą CAD – 4MCAD (w wersjach: Standard, Classic i Professional) tworzą pakiet narzędzi pod nazwą Koszt Office. Poniżej krótko opisujemy poszczególne składniki.

Zuzia w wersji 10
Zuzia to obecnie jeden z popularniejszych systemów kosztorysowych na rynku. Zmiany dokonane w wersji 10, a więc nowoczesne menu w postaci wstęgi zadań, jak również większa funkcjonalność i szybkość działania programu, nie tylko podniosły komfort pracy i zadowolenie starszych użytkowników systemu, ale pozwoliły również pozyskać nowych, często zaczynających pracę w zawodzie kosztorysanta i szukających oprogramowania intuicyjnego i łatwego w obsłudze.

Podstawowe funkcje Zuzi 10 to:
  • otwartość – zapis kosztorysu w uniwersalnym formacie XML, który umożliwia komunikację z wieloma aplikacjami, a także wymianę kosztorysów z innymi programami do kosztorysowania;
  • współpraca z MS Excel – żaden inny program nie ma pełnej współpracy z tym programem. Rozbudowane możliwości eksportu wykonanego kosztorysu razem z pełnymi zestawieniami do programu Excel to dziś standard. Zuzia 10 daje użytkownikowi możliwość importu danych zapisanych w Excelu. Poprzez nowatorskie narzędzie Excel/Zuzia pozwala na proste zdefiniowanie danych, które chcemy przenieść do programu kosztorysowego. Opcja ta jest wykorzystywana podczas współpracy inwestorów i wykonawców w zakresie przekazywania danych do wyceny w otwartym, standardowym formacie;
  • raporty i wydruki – program umożliwia wydrukowanie kosztorysu w postaci różnorodnych raportów oraz w formacie pliku PDF. Format ten pozwala na sporządzenie nieedytowalnej wersji kosztorysu, a także otwarcie kosztorysu bez konieczności posiadania programu kosztorysowego lub jego przeglądarki.
Cennik on-line
Megacennik (cennik on-line) – jest to pionierskie rozwiązanie umożliwiające dostęp do cennika aktualizowanego w sposób bieżący, zawierającego aktualne ceny oraz ich jednoznaczne identyfikatory handlowe i producenta oraz różnorodne opcje handlowe. Obecnie w pełni dostępny jest cennik komponentów elektrycznych.

Rozliczanie inwestycji budowlanych
Kolejnym narzędziem z pakietu Koszt Office jest system BUDin, służący do rozliczenia inwestycji budowlanych. Zarządzanie zasobami w firmie wykonawczej wymaga prowadzenia bieżących rozliczeń realizowanych inwestycji, które uwzględniają okresy lub etapy prowadzonych robót. BUDin pozwala na rozliczenie robót po ich zakończeniu lub w formie częściowych rozliczeń podczas trwania przedsięwzięcia budowlanego. Podstawą do rozliczeń jest kosztorys ofertowy, w przypadku kontraktu obmiarowego dokonujemy rozliczenia faktycznego postępu robót każdego z elementów robót. BUDin umożliwia częściowe rozliczenie robót w postaci oceny procentowego zaawansowania robót dla poszczególnych pozycji. W programie dane wprowadza się w oparciu o pliki przygotowane w programie do kosztorysowania lub arkuszu kalkulacyjnym Excel.


Okno programu BUDin
Rys. Datacomp


System CAD
Aby umożliwić kosztorysantom szybkie wykonanie obliczeń związanych z przedmiarem, Datacomp niejako połączyła program służący do sporządzania przedmiaru metriCAD oraz nową na polskim rynku platformę CAD – 4MCAD. Dzięki takiemu połączeniu powstało narzędzie nie tylko spełniające oczekiwania użytkowników, ale również funkcjonalny produkt w dobrej cenie. MetriCAD jest nakładką na popularne systemy CAD – w tym AutoCAD i IntelliCAD (wszystkie odmiany sprzedawane w Polsce). Podstawą wykonania przedmiaru są rysunki w formie elektronicznej w formacie DWG (lub DXF). Program w znacznym stopniu automatyzuje prace rachunkowe związane z wyliczeniem i zestawieniem ilości jednostek miar robót podstawowych. W odróżnieniu od techniki klasycznej kosztorysant ma pełną kontrolę nad obliczeniami, a cały przebieg obliczeń jest przejrzyście dokumentowany, co ułatwia kontrolę i zwiększa niezawodność opracowania przedmiaru.


Okno systemu metriCAD na platformie 4MCAD
Rys. Datacomp


4MCAD to system CAD, który zdobył uznanie wielu polskich inżynierów i projektantów. Aplikacja 4MCAD charakteryzuje się dużą funkcjonalnością, szybkością i stabilnością pracy. Na polskim rynku są dostępne trzy wersje: Classic umożliwiająca projektowanie 2D oraz 3D; Standard – oprogramowanie CAD 2D, wersja Classic wzbogacona o obrazy rastrowe i rendering; Professional – wersja Standard poszerzona o modelowanie bryłowe 3D, obsługę VBA, menadżera biblioteki CAD.


Rys. Datacomp


Konwerter plików
Nowa funkcjonalność w pakiecie Koszt Office to przede wszystkim program PDF Kosztorys. To nowatorskie narzędzie likwiduje uciążliwą pracę związaną z przepisaniem treści przedmiaru zapisanego w PDF (co jest powszechną praktyką w zamówieniach publicznych) do dowolnego systemu kosztorysowego lub Excel’a. Przepisanie danych odbywało się dotąd ręcznie i zabierało wiele godzin, a nawet dni. Jeśli plik *pdf powstał z drukarki pdf lub został utworzony w programie kosztorysowym to z systemem PDF Kosztorys przepisanie zajmuję tylko chwilę. Jak to działa? Program oferuje sporo szablonów przedmiarów z plików PDF z wiodących systemów kosztorysowych. Użytkownik może skojarzyć obraz PDF z wybranym szablonem, a konwersja przebiega niemal natychmiast.

(Stanisław Moryc Datacomp Sp. z o.o.)

Źródło: Informatyka w budownictwie, nr 1 (10) 2011
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Astino BKK MTM PWSK
TEMAT MIESIĄCA
Zintegrowane systemy zarządzania firmą budowlaną

W obecnych czasach zarządzanie przedsiębiorstwem bez odpowiedniego systemu informatycznego staje się bardzo trudne. Na rynku oferowanych jest, co prawda, wiele takich systemów, jednak tylko stosunkowo nieduża ich część uwzględnia specyfikę branży budowlanej. Czytaj więcej