Strona główna | KosztorysowanieSystem Sekocenbud w programach kosztorysowych

System Sekocenbud w programach kosztorysowych

Chyba każdy, kto miał do czynienia z kosztorysami, zetknął się z nazwą Sekocenbud. Wydawnictwa te obecne są na rynku od ponad 20 lat. Ich uzupełnieniem są tworzone od ponad 10 lat programy. Aktualnie w ofercie znajdują się programy kosztorysowe SeKo Prix, SeKo Smart oraz służący do szacowania wartości inwestycji i robót – SeKo WKI-Plan.

SeKo Prix - główne okno programu
Rys. OWEOB Promocja

NOWOCZESNE KOSZTORYSOWANIE
SeKo Prix oraz SeKo Smart posiadają wszystkie cechy, którymi powinien charakteryzować się nowoczesny program kosztorysowy. Pozwalają na sporządzenie wszelkich rodzajów kosztorysów, na każdym etapie realizacji inwestycji swobodnie łącząc ze sobą szczegółową i uproszczoną metodę kosztorysowania. Oferują wiele form prezentacji kosztorysu, w tym przedmiar, widoki mieszane oraz zaawansowanie robót. Posiadają pełną bazę normatywną (ponad 260 katalogów KNNR, KNR, TZKNBK i innych), Wspólny Słownik Zamówień (CPV) oraz są na bieżąco aktualizowane (dwa razy w roku). Co jeszcze wyróżnia SeKo Prix i SeKo Smart na tle innych programów kosztorysowych?

DOSKONAŁA WSPÓŁPRACA
Tworzenie kosztorysów nierozerwalnie związane jest z korzystaniem z baz cenowych, również tych o najwyższym stopniu agregacji (ceny obiektów). Programy autorstwa OWEOB Promocja gwarantują bezproblemową współpracę nie tylko ze wszystkimi bazami cenowymi Sekocenbud, współpracują również z cennikami wydawanymi przez inne firmy oraz pozwalają na tworzenie własnych baz cenowych (SeKo Prix). Niezwykle użyteczna jest jednoczesna możliwość wyceny kosztorysu na podstawie wielu uzupełniających się cenników, według hierarchii ustalonej przez użytkownika. Przy zakupie każdy użytkownik otrzymuje aktualny komplet baz cenowych Sekocenbud już w cenie programu, przy późniejszych aktualizacjach cenników przysługują mu specjalne rabaty (srebrna i złota prenumerata).


SeKo Smart - przeglądanie cennika BCO
Rys. OWEOB Promocja

WSPÓŁPRACA Z INNYMI PROGRAMAMI
SeKo Prix oraz SeKo Smart pozwalają na bezproblemową komunikację z innymi programami kosztorysowymi przez zapis i odczyt uniwersalnego formatu kosztorysowego .ath. Chcąc przekazać wyniki pracy osobom nie posiadającym programu kosztorysowego można skorzystać z zapisu w formatach przeglądarki internetowej (.html) oraz programów biurowych (Ms Word i Ms Excel), praktycznie dla wszystkich zestawień i widoków.

ZRÓŻNICOWANE WERSJE PROGRAMU
Nie wszyscy użytkownicy programu kosztorysowego potrzebują najbardziej rozbudowanej wersji z pełną bazą katalogów normatywnych, jaką jest SeKo Prix. Dlatego możliwy jest wybór pomiędzy pełną wersją programu, a wersjami zawierającymi mniejszą ilość katalogów (budowlaną, instalacyjną, elektryczną, standard i mini). Użytkownicy mają także do wyboru program SeKo Smart, zawierający pełną bazę katalogową, lecz nieco mniejszą ilość funkcji. Z różnicami pomiędzy programami lub wersjami SeKo Prix można zapoznać się na stronie internetowej Sekocenbudu. Dla dużych firm udostępniono program w wersji pozwalającej na pracę w technologii „terminal services”.


SeKo Prix - funkcja przetarg
Rys. OWEOB Promocja

OBSŁUGA PRZETARGÓW
Unikalną funkcją programu SeKo Prix jest obsługa przetargów. Program pozwala na porównywanie kosztorysów ofertowych z kosztorysem inwestorskim już na poziomie pojedynczej pozycji. Oczywiście efekty tego porównania można wydrukować lub zapisać do jednego ze standardowych formatów eksportu używanych przez SeKo Prix: .html, .doc oraz .xls.

SPRAWDZANIE KOSZTORYSU
Tworząc SeKo Prix nie zapomniano o osobach, które zajmują się weryfikacją kosztorysów. Specjalnie dla nich stworzona została funkcja porównywania pozycji znajdujących się w kosztorysie z pozycjami zawartymi we wzorcowej bazie normatywnej. Analizowane są zmiany nakładów, jednostek miary jak również opisów pozycji.


SeKo WKI-Plan - główne okno programu
Rys. OWEOB Promocja

NIE TYLKO DLA KOSZTORYSANTÓW
Programy powstałe w OWEOB Promocja wykorzystywane są nie tylko przez kosztorysantów. Cieszą się dużą popularnością między innymi wśród osób zajmujących się szacowaniem nieruchomości oraz w branży ubezpieczeniowej. Właśnie dla potrzeb ubezpieczeń stworzono specjalną, rozszerzoną wersję programu SeKo Prix Plus. Dzięki niemu OWEOB Promocja może pochwalić się największym w kraju wdrożeniem (kilkaset stanowisk w jednej firmie).

WARTOŚĆ KOSZTORYSOWA INWESTYCJI
OWEOB Promocja jest także twórcą pierwszego w Polsce programu do obliczania wartości kosztorysowej inwestycji SeKo-WKI. Obecnie oferuje jego następcę – SeKo WKI-Plan. Program ten w połączeniu z bazami cenowymi Sekocenbud (zwłaszcza specjalnie do tego celu dedykowaną WKI – Wartość Kosztorysowa Inwestycji) jest niezastąpionym narzędziem dla biur projektowych oraz wszystkich zajmujących się przygotowaniem inwestycji.

Źródło: Informatyka w budownictwie, nr 1 (1) 2008

CZYTAJ WIĘCEJ

Kosztorysowanie według SekocenbuduDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Astino BKK MTM PWSK
TEMAT MIESIĄCA
Zintegrowane systemy zarządzania firmą budowlaną

W obecnych czasach zarządzanie przedsiębiorstwem bez odpowiedniego systemu informatycznego staje się bardzo trudne. Na rynku oferowanych jest, co prawda, wiele takich systemów, jednak tylko stosunkowo nieduża ich część uwzględnia specyfikę branży budowlanej. Czytaj więcej