Gospodarka narzędziowa na budowie
Jakie narzędzia znajdują się w magazynie? Co ma na stanie dana osoba? Kiedy mija najbliższy termin przeglądu technicznego? Za jaką kwotę zużyły się narzędzia w ubiegłym miesiącu? Na te wszystkie pytania pozwala odpowiedzieć specjalistyczne oprogramowanie do obsługi magazynu narzędzi.
Fot. PWSK
Narzędziownia 2.0 to nowoczesny program magazynowy autorstwa firmy PWSK z Gliwic. Służy do ewidencji ilościowej i wartościowej dowolnych materiałów, wyposażenia, środków trwałych, dokumentów ze szczególnym uwzględnieniem przydzielania sprzętu jego użytkownikom.
Kartoteki
Program zawiera rozbudowaną kartotekę magazynową z możliwością wprowadzania kilku różnorodnych indeksów materiałowych, ceny, zdjęcia, kodu kreskowego, terminu przeglądu technicznego i legalizacji, podziału na grupy i rodzaje kartotek, z możliwością definiowania narzędzi składanych.
Narzędziownia 2.0. Kartoteka narzędziowa
Rys. PWSK
Dzięki zastosowaniu możliwości kopiowania (duplikowania) kartotek i gotowych szablonów nazw możliwe jest szybkie i bezbłędne wprowadzenie tysięcy pozycji. Eksport danych do arkusza kalkulacyjnego MS Excel zapewnia wymianę danych z innymi systemami i możliwość ich dowolnej obróbki.
Program Narzędziownia w pełnym zakresie obsługuje system znakowania narzędzi kodem kreskowym. Umożliwia przygotowanie i wydruk trwałych etykiet foliowych na drukarkach termotransferowych. Do ich odczytu stosować można ręczne, bądź bezprzewodowe skanery kodów kreskowych lub niezależnie pracujące kolektory danych.
Kartoteka pracowników przechowuje dane adresowe, zdjęcie, przyporządkowanie do odpowiedniej grupy pracowników, wydziału i stanowiska pracy. Dodatkowe wyposażenie pracowników w karty magnetyczne lub breloczki zbliżeniowe umożliwia:
- niemal natychmiastowe wyszukanie osoby w bazie danych,
- uniknięcie pomyłek (np. podobne nazwiska),
- elektroniczną autoryzację transakcji (brak konieczności drukowania dokumentu potwierdzającego fakt wydania z magazynu),
- możliwość zastosowania tego samego systemu kart identyfikacyjnych do rejestracji czasu pracy (RCP).
Analizy i raporty
Dzięki oprogramowaniu Narzędziownia można analizować obrót narzędziami wg różnorodnych kryteriów: grup, rodzajów, miejsc użytkowania, stanowisk kosztów, zleceń, i wypożyczającego. Roczny harmonogram przeglądów technicznych znakomicie uzupełnia dokumentację ISO.
Dokumenty magazynowe
Standardowe dokumenty magazynowe (karta narzędzia, karta pracownika, Rw, Zw, Pz, protokół likwidacji) pozwalają szybko przestawić się z dokumentacji papierowej na elektroniczną.
Specjalnie do pracy w budownictwie program Narzędziownia został wyposażony w moduł „Wynajem”, który ma za zadanie sporządzać umowy wynajmu maszyn, narzędzi i urządzeń, oraz prowadzić ich dokładną ewidencję.
Moduł pozwala na wystawianie dowolnej liczby faktur VAT do każdej umowy.
Źródło: Informatyka w Budownictwie, nr 2 (3) 2009
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Cztery wersje Planisty
Nowości w programie Planista BD 2008
Skuteczne zarządzanie w firmie budowlanej
Przed nami rok informatyzacji branży
Zintegrowane systemy zarządzania firmą budowlaną
TEMAT MIESIĄCA
Zintegrowane systemy zarządzania firmą budowlanąW obecnych czasach zarządzanie przedsiębiorstwem bez odpowiedniego systemu informatycznego staje się bardzo trudne. Na rynku oferowanych jest, co prawda, wiele takich systemów, jednak tylko stosunkowo nieduża ich część uwzględnia specyfikę branży budowlanej. Czytaj więcej