Strona główna | ZarządzanieJak zarządzać firmą budowlaną w czasie kryzysu

Jak zarządzać firmą budowlaną w czasie kryzysu

Potwierdzają się prognozy analityków - rok 2013 będzie wyjątkowo trudny dla branży budowlanej. Już w końcówce poprzedniego roku odnotowano znaczący spadek produkcji budowlano-montażowej oraz liczby zamówień i przetargów budowlano-remontowych. Wskaźnik bezpieczeństwa działalności branży budowlanej spadł do poziomu 0,56 punktu, w porównaniu ze średnią 8,56 dla całej gospodarki. Według ekspertów szansą na przetrwanie kryzysu, a nawet wzmocnienie pozycji firmy jest podniesienie poziomu zarządzania, który w polskich firmach jest stosunkowo niski.

W tym celu konieczne jest wsparcie narzędzi informatycznych, pozwalających na właściwą ocenę ryzyka inwestycji oraz kompleksowe zarządzanie procesem inwestycyjnym w oparciu o rzetelny rachunek ekonomiczny. Najnowsze rozwiązania, takie jak system mBudowy, są przystępne cenowo nawet dla niewielkich firm i umożliwiają im bez większych nakładów osiągnąć poziom zarządzania dostępny do tej pory wyłącznie dla dużych podmiotów.

Jak przetrwać kryzys?

Zła sytuacja w branży sprawia, że walka konkurencyjna zaostrza się. Wiele firm budowlanych starając się zdobyć zamówienia, podejmuje się zleceń na granicy rentowności. Dodatkowo małe i średnie przedsiębiorstwa coraz bardziej odczuwają rosnącą konkurencję efektywnie zarządzanych firm zagranicznych i dużych przedsiębiorstw krajowych, które w obecnej sytuacji podejmują się realizacji nawet stosunkowo niewielkich kontraktów. Jak podkreślają eksperci, w tym trudnym okresie przedsiębiorstwa powinny skoncentrować się na obszarach, które mogą w krótkim okresie istotnie polepszyć ich sytuację. Chodzi przede wszystkim o poprawę organizacji pracy, skuteczne zarządzanie inwestycjami oraz poziomem kosztów, dzięki czemu firmy mają szansę zwiększyć rentowność, osiągnąć stabilną sytuację finansową, a w perspektywie długoterminowej - zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku, pomimo niesprzyjających warunków.

Lekcja do odrobienia

Polskie firmy budowlane chcąc walczyć z coraz odważniej wchodzącymi na rodzimy rynek firmami zagranicznymi muszą usprawnić obsługę procesu zarządzania projektami. Nowoczesne programy informatyczne typu mBudowy, pozwalające na bieżącą kontrolę harmonogramów i kosztów oraz zwiększanie efektywności realizowanych przedsięwzięć, stały się już codziennością naszych zachodnich sąsiadów. W Polsce powoli rośnie świadomość, że efektywne zarządzanie skomplikowanym procesem biznesowym nie jest możliwe bez wprowadzenia systemu informatycznego.

"Niestety, wielu przedsiębiorców wciąż prowadzi firmy w sposób intuicyjny, podejmując decyzje w reakcji na bieżące potrzeby, podczas gdy na rynku są już przystępne cenowo narzędzia, umożliwiające planowanie i prowadzenie inwestycji budowlanej w sposób minimalizujący ryzyko porażki. Wsparcie, jakie daje system mBudowy, zwiększa szanse na terminowe wykonanie prac oraz utrzymanie właściwego poziomu kosztów. Możliwość kompleksowego zarządzania inwestycjami budowlanymi - od etapu negocjacji, przez realizację kontraktu, po obsługę gwarancyjną - przekłada się nie tylko na poprawę sytuacji finansowej firmy, ale również na zadowolenie jej klientów i kontrahentów, a w efekcie na budowanie wizerunku  profesjonalnego i wiarygodnego partnera" - mówi Krzysztof Wołowski z firmy BKK.

Postaw na efektywne zarządzanie

mBudowy jest to nowatorski na polskim rynku program, udostępniany przez Internet w modelu SaaS (Software as a Service). Zapewnia on dostęp do wszystkich informacji związanych z zarządzaniem kontaktami, przedsięwzięciami, zaopatrzeniem i zasobami, jednocześnie radykalnie redukując papierowy obieg dokumentów. Tym samym poprawia efektywność codziennej pracy i daje materiał do analizy ekonomicznej i planowania. Jego elastyczna konstrukcja ułatwia dostosowanie do zmieniających się wymagań nawet niewielkiej firmy. Zaawansowane mechanizmy raportowania i prezentowania danych pozwalają na codzienną analizę sytuacji przedsiębiorstwa, ułatwiając dotarcie do informacji krytycznych.

Więcej na: mojebudowy.pl


CZYTAJ WIĘCEJ

mBudowy - nowy program do zarządzania budowami
Pełna kontrola nad projektami
Zarządzanie inwestycją budowlaną
Skuteczne zarządzanie projektamiDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Astino BKK MTM PWSK
TEMAT MIESIĄCA
Zintegrowane systemy zarządzania firmą budowlaną

W obecnych czasach zarządzanie przedsiębiorstwem bez odpowiedniego systemu informatycznego staje się bardzo trudne. Na rynku oferowanych jest, co prawda, wiele takich systemów, jednak tylko stosunkowo nieduża ich część uwzględnia specyfikę branży budowlanej. Czytaj więcej