Strona główna | InternetJak wypozycjonować stronę WWW? (1)

Jak wypozycjonować stronę WWW? (1)

W poradniku przedstawiono podstawowe zasady pozycjonowania strony m.in. zdobywanie i tytuły linków, tworzenie zaplecza stron, indeksowanie. Poruszono również zagadnienia doboru słów kluczowych dla systemów wymiany linków oraz katalogów stron.

Rys. Szymon Fiecek

Posiadamy nową stronę WWW, jest ona dostępna dla wszystkich internautów 24 godziny na dobę, lecz nikt jej nie odwiedza – dlaczego? Możemy to porównać do nowo powstałej firmy, która została zarejestrowana przez Kowalskiego. Nikt się nie dowie o istnieniu nowej firmy do momentu podjęcia działań, które będą miały na celu poinformowanie potencjalnych klientów, odbiorców docelowych. Sytuacja jest bardzo podobna ze stronami WWW, samo założenie strony i aktualizacja nie wystarczy. W pierwszej kolejności należy podjąć działania optymalizacji witryny pod kątem robotów indeksujących, dostosowując odpowiednie meta tagi (znaczniki w kodzie HTML), aby później poinformować wyszukiwarki o istnieniu nowej strony i dążyć do wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Działania zmierzające do osiągnięcia przez serwis internetowy jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania wyszukiwarek internetowych dla wybranych słów kluczowych nazywamy pozycjonowaniem (Search Engine Optimization – SEO, Web Positioning).

Optymalizacja
Prace powinniśmy zacząć od zmiany struktury strony w taki sposób, aby była ona czytelna i przejrzysta dla jej użytkowników oraz wyszukiwarek. Optymalizacja odbywa się również wewnątrz kodu strony, polega na usprawnieniu i uporządkowaniu źródła strony. Kod powinien zawierać wyróżnione odpowiednie słowa kluczowe, które są szczególnie powiązane z tematyką serwisu oraz niezbędne i specyficzne fragmenty kodu. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj łatwy mechanizm nawigacji, który ułatwia robotom indeksującym (program zbierający informacje o strukturze i stronach umieszczonych w indeksie wyszukiwarek) wędrówkę po linkach. Intuicyjność nawigacji oraz odpowiednio napisany i zoptymalizowany kod źródłowy to połowa sukcesu dla użytkowników oraz wyszukiwarek. Dobrze przygotowane menu spełnia również funkcje mapy witryny, dzięki której użytkownik jest w stanie dotrzeć do każdego działu, podstrony opublikowanej na stronie.

Każda ze stron, powinna posiadać swój indywidualny opis, zapisany w znaczniku title oraz meta tagach.

Title <title> – specyficzny tag, który ma za zadanie prezentować tytuł strony, który jest umieszczany między znacznikami <title> a </title>. Znacznik jest w większości przypadków łączem, które pojawia się w wynikach wyszukiwarki. Dlatego treść powinna zachęcać do kliknięcia, zawierając słowa kluczowe opisujące stronę.

Keywords <meta name=”keywords” content=”biuro projektowe, projekty, ekspertyzy”> – w tej sekcji powinny znaleźć się słowa kluczowe opisujące stronę i występujące w treści strony. Należy pamiętać, aby zbytnio nie przesadzać z ilością słów kluczowych – do 10 słów kluczowych.

Description <meta name=”description” content=”Biuro projektowe Kowalski zajmuje sie projektowaniem systemów IFX. Dodatkowo wykonuje ekspertyzy z zakresu obsługi, szkolen systemu…”> – w tym tagu powinny się znaleźć pełne zdania, które opisują daną stronę. Google korzysta z niego, jako źródło opisu strony w wynikach wyszukiwania. Dobrym zwyczajem jest tworzenie opisów zawierających około 150 znaków (łącznie ze spacjami).

Sekcja body
Jest to sekcja, która odpowiada za strukturę dokumentu widoczna dla użytkownika. Zawarta jest w niej treść strony i odpowiednie zagęszczenie słów kluczowych. Należy zadbać, aby treść publikowana na stronach była niepowtarzalna i nasycona w odpowiednią ilość słów kluczowych. Nie ma konkretnej granicy gęstości, choć przeważnie stosuje się zasadę kilku wystąpień słowa kluczowego na kilkaset słów. Przykładowe nasycenie słowem „papy” przedstawione zostało na rys. 1.


Rys. 1
Rys. Szymon Fiecek

Teksty publikowane na stronach nie powinny nosić znamion SPAM-u (http://pl.wikipedia.org/wiki/Spam).

Podstawowym znacznikiem, na który należy zwrócić uwagę jest <h1></h1>. Jest to jeden z najważniejszych znaczników dla wyszukiwarki Google. Istotne jest, aby na jednej podstronie znajdował się tylko jeden taki znacznik. Korzystając z arkuszy stylów CSS, możemy zmienić jego domyślny duży rozmiar na dowolnie inny. W <h1> wpisujemy praktycznie identyczną treść jaka jest umieszczona w tytule strony <h1>Najlepsze projekty IFX</h1>.

Każda grafika zamieszczona na stronie, która nie jest elementem tła powinna posiadać dodatkowy atrybut alt, mający za zadanie utożsamiać zdjęcie z opisem <img src=”images/grafika.jpg” alt=”słowa kluczowe”>.

Znacznik pomoże nam w przekonaniu wyszukiwarki, że poważnie traktujemy swoich odbiorców.

Nawigacja (menu)
Zaprojektowanie dobrej i skutecznej nawigacji po stronie to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa. Kompromis między wyglądem a użytecznością nie zawsze idzie w parze, dlatego należy pamiętać o kilku istotnych elementach, które powinno się wziąć pod uwagę.

Roboty wyszukiwarek są stale rozwijane, niektóre radzą sobie dobrze ze skryptami JavaScript (wykorzystywane często do różnych animacji na stronie, menu dynamicznie rozwijanych, chmurek po przesunięciu kursora na określony element itp.), nawet z odpowiednio stworzonymi elementami we Flash-u. Niestety do pełnej obsługi jeszcze dużo brakuje, dlatego chcąc być przyjaznym dla wyszukiwarek trzeba unikać projektowania nawigacji przy użyciu ww. technologii. Przeróżne menu można wykonać przy użyciu CSS-a, gwarantując pełną akceptację ze strony robotów. Budowanie nawigacji polega na tworzeniu sieci odnośników wewnątrz witryny, dzięki którym użytkownicy oraz roboty wyszukiwarek mogą swobodnie poruszać się w serwisie. Ważne jest żeby w każdym momencie użytkownik mógł w prosty sposób wrócić do poprzedniej strony, strony głównej, oraz mógł zmienić kategorie, w której aktualnie przebywa. Bardzo dobrym zwyczajem jest stosowanie breadcrumb, polegające na wstawianiu ścieżki w formie struktury menu. Przeważnie umieszczane są na samej górze strony, bezpośrednio przed treścią zasadniczą podstrony (rys. 2).


Rys. 2
Rys. Szymon Fiecek

Roboty uznają zasadę: czym więcej odnośników do określonej podstrony, tym ona jest ważniejsza – oczywiście bez przesady. Chcąc żyć w zgodnie z naturą trzeba różnicować ilość linków do różnych podstron całej witryny. Tutaj najlepiej przyjąć hierarchię ważności definiując, które podstrony, powinny być najczęściej odwiedzane przez internautów. Wybrańcy powinni zawierać większy udział linków wewnętrznych w stosunku do pozostałych.

Przyjazne adresy stron (URL-e)
Bardzo pomocne w pozycjonowaniu stron internetowych w wyszukiwarkach są także tzw. przyjazne URL-e (ang. friendly URLs), czyli np.:
  • http://www.nasza-strona.pl/index.php?id=7892365425252 – adres niezoptymalizowany,
  • http://www.nasza-strona.pl/projekty/najlepsze-projekty-ifx.html – adres zoptymalizowany.
Wyszukiwarki automatycznie tworzą słowa kluczowe na podstawie przyjaznego adresu strony, co więcej porównują adres URL z treścią witryny. Istotne jest, aby w treści były zawarte frazy, słowa kluczowe użyte w adresie strony.

Projektując przyjazne URL-e warto podzielić adres na kilka stałych elementów przypisywanych w zależności od kategorii (działu) w jakiej powinien się znaleźć artykuł oraz samego tytułu strony, który powinien być pozbawiony polskich znaków interpunkcyjnych (ąćłó itd.), połączony myślnikiem i zakończony rozszerzeniem .html np.:
  • artykuł o najlepszych projektach ifx powinien się znaleźć w kategorii projekty, w której będą również publikowane inne artykuły, strony dotyczące projektów – (/projekty/najlepsze-projekty-ifx.html),
  • podstrona, na której zostanie opublikowany cennik usług powinien zostać przypisany do kategorii oferta – (/oferta/cennik-uslug.html).
Warto pamiętać, że nie powinno się zmieniać adresów stron, które zostały zaindeksowane przez roboty wyszukiwarek, ponieważ uniemożliwi to przejście potencjalnych klientów na wybraną stronę. Przy zmianie przyjaznego URL-a należy ustawić przekierowanie typu 301 (Redirect 301, Moved Permanently). Istnieją, co najmniej dwa powody, aby je stosować:
  • automatyczne skierowanie użytkownika na nowy adres strony, niezależnie od adresu, który został wpisany w oknie przeglądarki,
  • nowy adresy strony powinien otrzymać pozycję i PR (przy najbliższym Update PR) swojego poprzednika. Page Rank (PR) – algorytm Google określający ważność strony w skali 0–10. Wskaźnik PR, jaki możemy sprawdzić, aktualizowany jest kilka razy w roku.


Rys. 3
Rys. Szymon Fiecek


***
Bardzo dużo osób pod pojęciem pozycjonowanie kojarzy tylko działania zewnętrzne, linki, katalogi, zaplecze itd. Faktem jest, że często jest pomijany etap optymalizacji pozycjonowanej witryny z niewiedzy lub po prostu spowodowany ofertą firmy, która większym nakładem w pozycjonowanie zewnętrzne wykona ten sam efekt. Nasuwają się pytania – czy aby na pewno? Czy to będzie bezpieczne? Jakie będzie długofalowy efekt? Ile to kosztuje?
Tego dowiemy się w kolejnej części poradnika, gdzie zostanie przedstawione zagadnienie pozycjonowania z udziałem stron zewnętrznych z wykorzystaniem linków, systemów wymiany, katalogów oraz zapleczy.

(Szymon Fiecek)

Źródło: Informatyka w Budownictwie, nr 4 (5) 2009
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Astino BKK MTM PWSK
TEMAT MIESIĄCA
Zintegrowane systemy zarządzania firmą budowlaną

W obecnych czasach zarządzanie przedsiębiorstwem bez odpowiedniego systemu informatycznego staje się bardzo trudne. Na rynku oferowanych jest, co prawda, wiele takich systemów, jednak tylko stosunkowo nieduża ich część uwzględnia specyfikę branży budowlanej. Czytaj więcej