Strona główna | ZarządzanieZuzia11 - moduł Harmonogram

Zuzia11 - moduł Harmonogram

Zuzia jest dobrze znanym od lat programem do kosztorysowania robót budowlano–montażowych, instalacyjnych, drogowych i telekomunikacyjnych. Najnowsza wersja – Zuzia11 posiada wiele nowych i oryginalnych funkcji oraz nowoczesny interfejs. Została wyposażona także w innowacyjny moduł pomagający w sporządzaniu harmonogramów robót.

Zuzia11 – widok harmonogramu wraz z zakładką wartości poszczególnych robót
Rys. Datacomp


Zuzię spośród innych programów kosztorysowych wyróżnia szybkość działania, prosta obsługa, otwartość na inne systemy i możliwość wymiany danych w wielu formatach. Teraz w wersji jedenastej można skorzystać z innowacyjnego modułu pomagającego w sporządzaniu harmonogramów robót.

Wyniki pracy dla harmonogramu rzeczowo-finansowego w programie są prezentowane w atrakcyjnej graficznej formie. Harmonogram jest tworzony na bazie danych z kosztorysu. Wzajemne powiązanie kosztorys – harmonogram pozwala na odwzorowanie w harmonogramie wszystkich robót występujących w kosztorysie. Harmonogram, jako dokument kosztowy podlega modyfikacji w trakcie trwania procesu inwestycyjnego na różnych jego etapach.


Zuzia11 – generowanie harmonogramu
Rys. Datacomp


W celu utworzenia harmonogramu wystarczy w programie kliknąć na zakładkę „Harmonogram”. Po ustawieniu parametrów konfiguracyjnych wygeneruje się karta „Zadania”, w której widoczna jest struktura tworzonego harmonogramu. W widoku tym jest możliwość zmiany szczegółowych parametrów dotyczących ilości r-g lub m-g danej roboty lub konkretnego sprzętu. Można też decydować o kolejności wykonywania poszczególnych robót oraz o tym, czy mają być one uwzględniane w tworzonym harmonogramie. W każdym momencie można przywrócić dane z kosztorysu.

Kolejnym krokiem jest przejście na kartę „Plan”, która odwzorowuje graficzną prezentację robót. W tym widoku dokonuje się szczegółowej analizy robót oraz ustawienia ich zależności w stosunku do pozostałych prac. Można zdefiniować m.in. podział roboty określając rodzaj przerwy technologicznej lub wymuszonej oraz czas jej trwania. Po zatwierdzeniu parametrów podziału tworzy się połączenie reprezentujące wprowadzone zmiany. Wszystkie utworzone połączenia pomiędzy robotami można edytować podczas pracy na wykresie.


Zuzia11 – podział paska roboty

Rys. Datacomp


Po zdefiniowaniu wszystkich parametrów tworzonego harmonogramu efekt końcowy można wydrukować. Harmonogram jest zapisywany w pliku kosztorysu, na którego podstawie został utworzony.

Stanisław Moryc
Datacomp Sp. z o.o.

Źródło: Informatyka w budownictwie, nr 3-4 (18) 2013

CZYTAJ WIĘCEJ

Wypróbuj program Zuzia 10 na platformie OXY24
Zuzia - innowacyjność i sprawne kosztorysowanieDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Astino BKK MTM PWSK
TEMAT MIESIĄCA
Zintegrowane systemy zarządzania firmą budowlaną

W obecnych czasach zarządzanie przedsiębiorstwem bez odpowiedniego systemu informatycznego staje się bardzo trudne. Na rynku oferowanych jest, co prawda, wiele takich systemów, jednak tylko stosunkowo nieduża ich część uwzględnia specyfikę branży budowlanej. Czytaj więcej